Data: 24 października 2016 Kategoria: Porady medyczne
bhp

Zasady BHP podczas budowy

Plac budowy nie musi być torem przeszkód czyhających na zdrowie, czy nawet życie osób po nim się poruszających. Dzięki zasadom BHP, można skutecznie zminimalizować ryzyko wypadku na budowie. Jakie to zasady? Bardzo proste.

Odzież ochronna

Odzież ochronna to pierwsze, co przychodzi na myśl, kiedy słyszymy hasło „zasady BHP na budowie”. Co ważne, do tej kategorii należą także rękawice ochronne, okulary, specjalistyczne obuwie, nauszniki oraz kaski. Te ostatnie to pozycja obowiązkowa dla każdego. Nawet dla osób nie uczestniczących czynnie w budowie.

Praca na wysokości

Drugim newralgicznym punktem, jeśli chodzi o zasady PHP,  jest praca na wysokości. Nie trzeba dodawać, jak ważna jest dbałość o każdy element rusztowań, barierek, pomostów czy wind przewożących pracowników na wyższe kondygnacje. Dotyczy to także prac dekarskich wykonywanych niekiedy na wyjątkowo dużych wysokościach, na dachach o sporym kącie nachylenia. Najmniejsze zaniedbanie połączone z częstą niestety brawurą to gotowy przepis na wypadek na budowie. Często ze skutkiem śmiertelnym.

Poruszanie się po terenie budowy

Tak naprawdę od tego wszystko się zaczyna. Można co prawda zapytać, co takiego trudnego może być w poruszaniu się po placu budowy. Okazuje się jednak, że wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do tragedii. Dlatego też każdy nowy pracownik powinien zostać uświadomiony, w jaki sposób powinien przemieszczać się po terenie budowy.

Ewakuacja

Wypadki chodzą po ludziach, a place budowy bywają miejscami katastrof. Przeszkolenie pracowników z tematu ewakuacji może przypominać dmuchanie na zimno. Warto jednak je przeprowadzić, by w decydującym momencie nie doszło do chaosu na budowie. Drogi oraz punkty ewakuacyjne w krytycznym momencie zdecydowanie zwiększą szansę pracowników na szczęśliwy powrót do domu.

Wykonywanie pracy

Tak naprawdę troską o przestrzeganie zasad BHP powinno być przesiąknięte każde działanie prowadzone na budowie. Chodzi tutaj o takie elementy jak realizacja kolejnych zadań prowadzona zgodnie z dokumentacją techniczną, drobiazgowe przestrzeganie zasad obsługi sprzętu budowlanego czy też zabezpieczenie pracowników przed ryzykiem porażenia prądem lub przed kontaktem z niebezpiecznymi substancjami.

Dlaczego warto przestrzegać zasad BHP na budowie?

Ochrona zdrowia i życia to argument nie do podważenia. Można jednak dodać do niego coś bardziej przyziemnego, a mianowicie argument stricte finansowy: nieprzestrzeganie zasad BHP to obniżenie jakości pracy, większa absencja pracowników czy wreszcie utrata reputacji firmy.

Na bezpieczeństwo na budowie składają się drobne elementy. Takie jak sprawne i bezpieczne urządzenia i narzędzia budowlane. Jeśli szukacie np. profesjonalnych agregatów malarskich, co do których nie ma żadnych wątpliwości, że są w stu procentach bezpieczne, sprawdźcie koniecznie ofertę firmy Pagat.

Materiał Partnera