Data: 4 grudnia 2018 Kategoria: Zdrowy styl życia

Smog – zmora okresu zimowego. Jak wpływa na nasz organizm?

Smog skraca życie

Olbrzymie zanieczyszczenia są wielką tragedią dla Polaków, ponieważ znacznie wpływają na przewidywalną długość życia. Istnieją badania sugerujące, że osoby oddychające powietrzem o takim stopniu zanieczyszczenia, jaki notuje m.in. Kraków czy Sucha Beskidzka, żyją nawet o siedem lat krócej w porównaniu do osób z miast nieskażonych.

Wynika to głównie z nawarstwiających się latami problemów zdrowotnych, których główną przyczyną jest właśnie smog. Przydatne informacje na temat profilaktyki i niepokojących objawów można znaleźć na platformie TVN Zdrowie.

Problemy z oddychaniem

Najłatwiejszym do zaobserwowania skutkiem smogu w powietrzu są problemy z oddychaniem u osób szczególnie na nie narażonych – są to astmatycy, dzieci, a także osoby starsze. Szczególnie narażone są osoby przewlekle chore. Również u zdrowych dorosłych mogą pojawić się problemy z oddechem, jeśli ich organizmy są wyjątkowo wrażliwe na działanie smogu.

Smog wpływa na układ naczyniowy

Cząsteczki smogu nie znikają – jeśli nimi oddychamy, muszą zostać wykichane lub wykasłane. Dotyczy to jednak tylko dużych cząstek, te niewielkie rozprowadzane są po całym organizmie, co wpływa negatywnie na funkcjonowanie układu krwionośnego. Smog może się przyczynić do rozwoju wielu chorób związanych z układem naczyniowym organizmu, w tym niewydolności serca, a nawet do rozwoju żylaków.

Smog powoduje raka

Nie jest też tajemnicą, że zanieczyszczenia powietrza wpływają na rozwój nowotworów, zwłaszcza płuc. Dawniej osoby szczególnie narażone na wdychanie drobinek węgla, a więc górnicy i ich rodziny, chorowali na nowotwory układu oddechowego zdecydowanie częściej, niż ogół społeczeństwa. Współcześnie zagrożeni są wszyscy przebywający na obszarach, gdzie do ogrzewania wykorzystuje się głównie niskiej jakości węgiel.

Jak uchronić się przed smogiem?

Na szczęście przed smogiem można się uchronić na kilka sposobów. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w maskę przeciwsmogową. Nie jest ona szczególnie tania – dobra maska kosztuje ok. 150 zł, posiada także wymienne filtry (cena za jedną sztukę wynosi kilkanaście złotych), jednak warto zainwestować w taką ochronę.

Długofalową metodą walki ze smogiem powinny natomiast być szerokie zmiany systemowe, mające na celu likwidację zanieczyszczeń powietrza spowodowanych spalaniem węgla. Jednak na ten moment rząd nie przewiduje wyjątkowo intensywnej walki ze skażeniem powietrza i nic nie zapowiada, aby alarmujący poziom smogu w wielu miastach znacznie się obniżył.

Materiał Partnera