Data: 31 października 2019 Kategoria: Porady medyczne
wizyta u alergologa

Jak wygląda typowa wizyta u alergologa?

Katar, łzawiące oczy, swędzenie skóry, wysypka, duszności, kaszel… To mogą być objawy alergii. Jeśli zwróciłeś się z podobnymi problemami do lekarza rodzinnego, a ten wystawił skierowanie na wizytę u alergologa, pewnie zastanawiasz się, jak będzie ona wyglądać. Poniżej dowiesz się, czego możesz się spodziewać w gabinecie alergologicznym, a także jak przygotować się na wizytę u specjalisty.

Od skierowania do diagnozy. Jak przebiega wizyta u alergologa?

Jak wspomnieliśmy, alergolog przyjmuje pacjentów ze skierowaniem od lekarza rodzinnego, chyba że wybierzemy wizytę w prywatnym gabinecie. Czego się spodziewać po przekroczeniu progu? O tym opowie specjalista z Przychodni alergologicznej w Lublinie:

Podstawą diagnostyki jest dokładny wywiad. Pytania dotyczą trybu życia, sposobu odżywiania, otoczenia, tego, w jakich okolicznościach pojawiają się objawy, które przywiodły pacjenta do naszego gabinetu. Wywiad obejmuje także historię chorób i dotychczas przyjmowane leki.

Naturalnie, wywiad lekarski nie jest wystarczający do postawienia trafnej diagnozy. Objawy, które pacjent kojarzy z alergią, mogą być wywołane innymi schorzeniami. Może się więc okazać, że alergolog zaleci wizytę u innego specjalisty, aby wykluczyć problemy zdrowotne niezwiązane z układem immunologicznym.

Pierwsza wizyta może (ale nie musi) obejmować testy alergiczne. Pozwalają one określić, co uczula pacjenta. Polegają na poddaniu go działaniu wyizolowanych alergenów i obserwowaniu reakcji. Pojawienie się odczynu alergicznego pozwala na podejrzenia uczulenia i wdrożenie leczenia, a także wyeliminowanie konkretnych alergenów ze swojego otoczenia. Lekarz może też zlecić testy z krwi, wykonać spirometrię czy próbę rozkurczową.

Jak przygotować się do wizyty u alergologa?

Wizyta u alergologa przebiegnie sprawniej i pozwoli szybciej znaleźć rozwiązanie Twoich problemów zdrowotnych, jeśli przyjdziesz dobrze przygotowany. Co to znaczy?

  • Poszukaj wyników badań, które robiłeś dotychczas. Szczególnie cenne będą badania płuc oraz poziomu przeciwciał.
  • Przygotuj listę leków, które przyjmujesz lub przyjmowałeś. Szczególnie dotyczy to tych, które stosowałeś do samodzielnego uśmierzania objawów alergii oraz tych, na które źle reagowałeś.
  • Przypomnij sobie, na co chorowałeś, jakie zabiegi przeszedłeś, a także w jakich okolicznościach pojawiały się objawy, które kojarzysz z alergią.
  • Przygotuj pytania, które chcesz zadać specjaliście. Pamiętaj, że może on pomóc Ci nie tylko wyleczyć alergię, ale też podnieść komfort życia z uczuleniem. Postaraj się dowiedzieć, jakie zmiany wprowadzić, żeby unikać reakcji alergicznych, a także jak radzić sobie doraźnie, gdy takie wystąpią.

Nie zrażaj się, jeśli pierwsza wizyta nie da jednoznacznych wyników! Alergenów jest mnóstwo, a alergie często występują w grupach. Czas poświęcony na wizyty u specjalisty będzie wart lekkiego oddechu, zdrowej skóry i doskonałego samopoczucia – bo to może dać Ci dobry alergolog!

Materiał Partnera