Data: 31 października 2019 Kategoria: Ciąża
szkoła rodzenia

Szkoła rodzenia – iść czy nie iść?

Coraz więcej przyszłych rodziców decyduje się pójść do szkoły rodzenia. To doskonała i ułatwiająca poród oraz pierwsze chwile z nowo narodzonym dzieckiem decyzja, która pozwala przygotować się m.in. na to, co będzie się działo po przekroczeniu progu sali porodowej. Zajęcia w szkole rodzenia pozwalają zyskać wiedzę, która pomaga przyszłym rodzicom przygotować się do ważnego w ich życiu wydarzenia, jakim są narodziny dziecka.

Czego można nauczyć się w szkole rodzenia?

Poród jest w pełni naturalnym procesem, jednak trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Właśnie temu służą zajęcia w szkole rodzenia, które nie są już zarezerwowane jedynie dla przyszłych mam, ale także przygotowujących się do nowej roli mężczyzn. Dzięki fachowej, wartościowej wiedzy przyszli rodzice mogą dowiedzieć się nie tylko, jak przebiega poród i na co powinni się przygotować, ale także poznać swoje prawa i nowoczesne metody służące zmniejszeniu bólu oraz ograniczeniu stresu w czasie porodu.

Podczas zajęć w szkole rodzenia można dowiedzieć się także, jak przebiega połóg i w jaki sposób rodzić sobie z towarzyszącymi mu dolegliwościami, jak karmić piersią oraz opiekować się noworodkiem. Szkoła rodzenia to jeden z najlepszych sposobów na zweryfikowanie wiadomości na temat ciąży, porodu, połogu oraz opieki nad długo wyczekiwanym maluchem, które zdobywa się, korzystając z różnych mediów. Warto pamiętać, że medycyna rozwija się i zmieniają się standardy opieki okołoporodowej, więc funkcjonujące np. w Internecie opinie często nie są wiarygodnym źródłem informacji, a wręcz mogą szkodzić, powodując trudny do opanowania strach.

Czy warto iść do szkoły rodzenia, będąc w kolejnej, a nie pierwszej ciąży?

Szkoła rodzenia nie jest jedynie dla pierworódek, czyli kobiet, które rodzą po raz pierwszy. Zajęcia z lekarzami i położnymi to najlepszy sposób na zdobycie wartościowej wiedzy na temat ciąży, przebiegu porodu oraz późniejszej opieki nad maluszkiem. W szkole rodzenia przyszła mama uczy się swojego ciała, oswaja strach przed nieznanym, bo każdy poród jest inny, a także może zweryfikować zdobyte już informacje i poszerzyć wiedzę na temat swoich praw i procedur medycznych obowiązujących na porodówce – wyjaśnia ekspert z firmy Centrum Medyczne Krzysztof Sodowski z Katowic.

Tylko szkoła rodzenia definitywnie rozwiewa obawy

Warto zapisać się do szkoły rodzenia, bo żadne książki, czasopisma dla rodziców oraz internetowe poradniki nie zastąpią możliwości rozmowy z doświadczoną położną lub lekarzem i nie pozwolą w pełni przygotować się na wyzwania, jakie czekają na przyszłych rodziców nie tylko na sali porodowej, ale także później, po opuszczeniu oddziału noworodkowego. Podczas zajęć w szkole rodzenia można zdobyć bezcenną wiedzę, rozwiać obawy oraz nauczyć się rodzić sobie w całkiem nowej sytuacji, jaką jest ciąża i macierzyństwo.

Materiał Partnera