Data: 6 czerwca 2019 Kategoria: Ciąża

Przyczyny niepłodności u młodych osób

Według WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, o niepłodności możemy mówić wówczas, gdy przez rok starań parze nie udaje się zajść w ciążę. Przyczyn takich problemów można szukać w ogólnym stanie zdrowia jednego lub obojga partnerów oraz w problemach psychicznych. Najlepiej w tym celu jest się udać do kliniki leczenia niepłodności. Problem ten może dotyczyć osób w różnym wieku, także osób bardzo młodych, które nie skończyły jeszcze 30 lat. Jakie są najczęstsze przyczyny niepłodności u młodych osób?

Niepłodność jako choroba cywilizacyjna?

Problemy z niepłodnością zaczynają być coraz częściej rozpatrywane jako problem społeczny. Według różnych szacunków w Polsce z problemem niepłodności boryka się nawet 1,5 miliona par. To bardzo dużo. Część osób, które mają problemy z zajściem w ciąże to osoby bardzo młode, czyli takie, które są poniżej 30. r.ż.

Tym, co na pewno wyróżnia młodych ludzi w XXI wieku, jest na pewno często dłuższe odkładanie chęci posiadania potomstwa. W odróżnieniu od żyjącego w połowie ubiegłego stulecia pokolenia „baby boom” dzisiejsi młodzi ludzie, zanim poczują chęć posiadania dzieci, często wolą się „wyszaleć”. Swoje decyzje najchętniej tłumaczą tym, że zanim będą mieli dzieci, najpierw chcą skorzystać z życia i dorobić się na tyle dużych oszczędności, żeby czuć się w pełni bezpiecznie. W wielu przypadkach jednak w pewnym momencie, zazwyczaj w okolicach 25-30. r.ż., podejmują decyzję o zajściu w ciążę i niestety pomimo wielu prób nie mogą. Przyczyny ich problemów z zajściem w ciążę są dokładnie takie same jak u osób nieco starszych i zazwyczaj są związane z ogólnym stanem zdrowia, z problemami hormonalnymi oraz ze zbyt dużym stresem.  Wszystkie te problemy można rozpatrywać w kontekście współczesnych chorób cywilizacyjnych.

Dlaczego młodzi ludzie mają problemy z zajściem w ciążę?

Dokładnych przyczyn niepłodności należy szukać u specjalistów. Jednym z najbardziej cenionych tego typu miejsc w Polsce jest Klinika Leczenia Niepłodności Angelius Provita w Katowicach. U młodych ludzi, którzy nie mają większych problemów ze zdrowiem, często są one skutkiem prowadzenia mało aktywnego trybu życia czy złych nawyków żywieniowych. Wpływ na statystyczny wzrost niepłodności na pewno ma także pogarszający się stan środowiska naturalnego, w którym żyjemy oraz pogorszenie stanu spożywanych produktów spożywczych, które polega na dodawaniu do nich coraz większej ilości środków chemicznych i polepszaczy smaku. Wśród młodych ludzi niepłodność może być także skutkiem nadużywania alkoholu i innych używek oraz dużej ilości stresu związanego z wykonywaną pracą.

Dobra wiadomość jest taka, że udając się po pomoc do specjalistów, istnieje bardzo duża szansa, że pomimo problemów z niepłodnością, uda się wdrożyć skuteczne leczenie niepłodności, które poskutkuje zajściem w ciążę. W zależności od przyczyn problemu można skorzystać m.in. ze skutecznej terapii hormonalnej, inseminacji domacicznej lub ze sztucznego zapłodnienia, czyli in vitro.

Materiał Partnera