Data: 24 maja 2016 Kategoria: Porady medyczne
badanie krwi

Dlaczego powinieneś badać własną krew?

Morfologia, czyli badanie krwi, to jedna z najprostszych metod diagnostyki medycznej, pozwalająca na ustalenie Twojego stanu zdrowia. Zobaczmy, dlaczego warto wykonywać badania krwi.

Po prostu profilaktyka

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Wie to każda osoba, która kiedykolwiek poważnie się rozchorowała. Nawet najgroźniejsza choroba może początkowo nie dawać żadnych objawów. Warto więc poddawać się regularnym badaniom, w ramach tzw. profilaktyki zdrowotnej. Morfologia to jej absolutnie podstawowa część. Proste ustalenie zawartości erytrocytów, leukocytów i hemoglobiny pozwala na diagnostykę różnorodnych schorzeń, na etapie ich wczesnego rozwoju. Nie warto więc bać się ukłucia. Ból jest znikomy, a wartość dla naszego zdrowia i spokoju sumienia bez porównania wyższa.

Morfologia prawdę Ci powie

Badanie krwi jest o wiele dokładniejsze i bardziej wymierne, niż podstawowe badania lekarskie, typu osłuchiwanie klatki piersiowej przy użyciu stetoskopu czy zaglądanie do gardła za pomocą plastikowego patyczka. Wszystkie parametry pobranej przez nas krwi są poddawane profesjonalnej ocenie w specjalistycznych laboratoriach analiz medycznych, wszechstronnie i fachowo wyposażonych. Tego typu placówki znajdują się w każdym mieście – za przykład może służyć łódzkie laboratorium APC Analizy Medyczne. Morfologia w dokładny sposób wykaże, jeśli nasz organizm dopadł stan zapalny, choroba zakaźna czy skaza krwotoczna. Istnieje również możliwość przeprowadzenia bardziej ukierunkowanych badań, dających rozeznanie o stanie naszego układu immunologicznego.

,,Drogowskaz” do dalszych działań

Niezwykłe znaczenie badań morfologicznych przejawia się w tym, że ich wyniki stanowią podstawę do podejmowania (bądź nie) dalszych działań lekarskich. Mówiąc obrazowo, morfologia jest pierwszym ogniwem długiego łańcuszka diagnostycznego. W razie potrzeby – np. gdy nasze wyniki nie mieszczą się w dopuszczalnych normach – zostaniemy skierowani na dodatkowe badania medyczne. Możemy też po prostu otrzymać wytyczne na temat tego, jak powinniśmy postępować z własnym zdrowiem. Wiąże się to zresztą ze wspomnianą już wcześniej profilaktyką zdrowotną. Morfologia to zatem swoisty medyczny ,,drogowskaz”, dzięki któremu jesteśmy w stanie należycie pokierować swoim organizmem i sprawić, aby funkcjonował on sprawnie i bez niespodzianek. W końcu nie ma nic bardziej cennego niż zdrowie.