Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Kiedy i w jakim celu wykonywana jest biopsja tarczycy?
Zmiany występujące w obrębie tarczycy to niestety częsty problem, zwłaszcza w przypadku kobiet. Nic dziwnego, że budzą one obawy. Niekontrolowane mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Dlatego tak ważne okazuje się reagowanie na wszelkie zmiany zachodzące w okolicy tarczycy. Po zauważeniu niepokojących objawów warto jak najszybciej wykonać biopsję tarczycy. Poniżej podpowiadamy, w jakim celu robione jest to badanie i kiedy się na nie zdecydować.
Biopsja tarczycy to badanie, które umożliwia wykrycie zmian zachodzących w obrębie tarczycy. Najczęściej służy do rozpoznawania zmian nowotworowych, ale nie tylko. Dzięki niemu możliwe jest również stwierdzenie zmian zapalnych. Niepokój powinna wzbudzić nawet pojedyncza zmiana. Badanie trwa ok. 20 minut i jest bezbolesne. Pacjent może odczuć jedynie delikatne ukłucie, do którego niepotrzebne jest jednak znieczulenie.
Przeczytaj również: Jak się przygotować do wykonania biopsji?
Pracownik centrum medycznego Sublimed tłumaczy:
Biopsję tarczycy przeprowadza się pod kontrolą USG. Lekarz wykonuje nakłucie za pomocą specjalnej igły, która jest bardzo cienka. Dzięki niej możliwe jest pobranie fragmentu tkanki, która uległa zmianie. Po tym materiał ulega badaniu cytologicznemu. W ten sposób można postawić właściwą diagnozę.
Cel wykonywania biopsji tarczycy
Biopsja tarczycy to badanie wykonywane głównie po to, by określić charakter wykrytej zmiany. Badanie umożliwia ocenę guzka, rozpoznanie jego źródła, a także zdiagnozowanie, czy jest on łagodny, czy groźny. Od wyniku zależy dalsze postępowanie. Dlatego tak ważne okazuje się dokładne zbadanie charakteru zmiany. Po precyzyjnie wykonanej biopsji tarczycy lekarz może określić, czy potrzebne jest wykonanie operacji. Poza tym możliwe jest zdiagnozowanie różnych typów zapaleń tarczycy, a także wszelkich zmian złośliwych, czyli po prostu nowotworów.
Należy pamiętać, że nie wszystkie zmiany powstałe w obrębie tarczycy muszą być koniecznie usuwane. Niektóre z nich są na tyle łagodne, że nie ma potrzeby poddawania ich operacji. W wielu przypadkach wystarczy jedynie obserwować zmianę. To jednak nie oznacza, że można zrezygnować z wizyty u specjalisty. Każdą nieprawidłowość powinien obejrzeć odpowiedni lekarz. To właśnie on ocenia, czy konieczne jest usuwanie zmiany, czy wystarczy jedynie jej dalsze kontrolowanie. Wszystkie niepokojące objawy powinny być jak najszybciej konsultowane ze specjalistą. Zareagowanie w momencie zaobserwowania pojawienia się zmiany zwiększa szansę na skuteczne leczenie. Biopsja tarczycy to badanie, którego nie trzeba się bać. Nie trwa długo i jest bezbolesne dla większości pacjentów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana