Data: 8 sierpnia 2018 Kategoria: Porady medyczne

Jak można wykryć obrzęk plamki żółtej w oku?

Obrzęk plamki żółtej może mieć różne przyczyny. Najczęściej ma podłoże cukrzycowe, dlatego diabetycy powinni wykonywać regularne badania oceniające stan ich siatkówki. Obrzęk przyczynia się do pogorszenia widzenia i nieleczony może prowadzić nawet do ślepoty. Jakie objawy pojawiają się u chorego mającego obrzęk plamki żółtej? Dzięki jakim badaniom można go wykryć?

Obrzęk plamki żółtej w oku – objawy

Plamka żółta znajdująca się w oku to centralna część siatkówki. Odpowiedzialna jest za ostrość widzenia, dlatego to dzięki niej możliwe jest dostrzeganie nawet najmniejszych szczegółów. Z kolei obrzęk plamki żółtej to jej zgrubienie bądź obecność złogów (wysięków twardych). Do obrzęku najczęściej dochodzi u chorych na retinopatię cukrzycową, CRS (centralna surowicza retinopatia) oraz u osób, u których doszło do zakrzepu żyły centralnej siatkówki. Leczenie obrzęku plamki żółtej zależne jest od przyczyny powstania, dlatego konieczna jest odpowiednia diagnostyka w tym kierunku. Warto podkreślić, że obrzęk zaburza połączenia komórek nerwowych, przez co utrata ostrości narasta. Ponadto, jeśli na siatkówce wystąpią fałdy, to widziany obraz będzie dodatkowo zniekształcony. Należy pamiętać, że nieleczony obrzęk plamki żółtej powoduje nieodwracalne uszkodzenia wzroku, a nawet ślepotę.

Diagnoza i leczenie obrzęku plamki żółtej

Wizyta u okulisty jest konieczna zawsze wtedy, gdy zauważy się utratę ostrości lub zmniejszone pole widzenia. Konsultacji wymagają również czarne punkty i zmiana widzenia barw. Obrzęk plamki żółtej można zdiagnozować poprzez wykonanie badania dna oka. Co ważne – tego typu badanie kontrolne powinno być wykonywane raz na kilka lat, a nie tylko wtedy, gdy pojawią się niepokojące objawy. Badanie dna oka polega na zakropieniu oczu preparatem rozszerzającym źrenice – dzięki niemu dno oka jest lepiej widoczne. Następnie okulista w zaciemnionym pokoju ocenia stan siatkówki, naczyń krwionośnych i tarczy nerwu wzrokowego.

Nowoczesna technologia sprzyja medycynie i obecnie można wykonać badanie dna oka bez powiększania źrenicy. Służy do tego np. funduskamera Smartscope PRO, która wykonuje profesjonalne zdjęcia oka. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest m.in. dokładne monitorowanie obrzęku plamki żółtej, a także wielu innych chorób siatkówki – mówi specjalista z firmy Diabetica z Nysy.

Innym badaniem jest np. tomografia OCT, która w sposób nieinwazyjny umożliwia przyjrzenie się warstwom oka. Tego typu badanie wykonuje się zarówno w diagnostyce, jak i w przebiegu choroby oraz w celu oceny stanu oczu po zabiegach.