Data: 9 kwietnia 2019 Kategoria: Zdrowy styl życia

Ziołolecznictwo – kiedy warto z niego skorzystać?

Ziołolecznictwo jest wykorzystywaniem leczniczych i prozdrowotnych właściwości roślin w walce z różnego rodzaju chorobami oraz schorzeniami. Ten dział medycyny i farmakologii znany jest od starożytności, kiedy lekarstwa na bazie substancji chemicznych nie miały prawa istnieć. Leczenie ziołami jest terapią, którą można stosować w domowym zaciszu.

Na okresowe choroby i długotrwałe dolegliwości

Medycyna naturalna przewiduje bardzo wiele przepisów na ziołowe napary. Często służą one jako napoje wzmacniające podczas okresów wysokiej zachorowalności. Może to być napar z rumianku, pokrzywy czy nagietka. W walce z kaszlem stosuje się kwiat akacji, owoc anyżu czy kwiat dziewanny. Na wątrobę i drogi żółciowe pomagają zioła jednorodne lub mieszanki typu fix wykonane m.in. z czystka, dymnicy czy karczocha. Wiele ziół jest w stanie przywrócić poprawne funkcjonowanie układu przewodu pokarmowego. W zależności od rodzaju mogą one być wykrztuśne, pobudzające, kojące czy bakteriobójcze. Doustne preparaty ziołowe, takie jak kapsułki żelowe oraz odpowiednie zioła do zaparzania, są w stanie pomóc w układzie chrzęstno-stawowym.

Zioła regulujące właściwości organizmu

Zioła takie jak ostrożeń, perz, liść maliny czy pokrzywa mogą wpłynąć na sprawne funkcjonowanie układu moczowego. Preparaty ziołowe są w stanie także regulować cykl menstruacyjny oraz załagodzić dolegliwości bólowe. Wiele chorób cywilizacyjnych dotyczy układu krążenia. Ziołolecznictwo i na to zna sposoby. Olej z awokado wpływa na polepszenie ogólnej odporności. Specjalista ze sklepu internetowego ZiołaDar dodaje:

Naturalne metody leczenia mogą także pomóc w zapobieganiu cukrzycy lub zniwelowaniu jej objawów. Wszystko to za sprawą borówki czernicy, morwy białej czy rutwicy, a także preparatów ziołowych, które skutecznie regulują metabolizm cukrów.

Bezpieczeństwo podczas przyjmowania ziół

Stosowanie odpowiednich ziół i preparatów może także pomóc m.in. w odchudzaniu, problemach ze snem, czy w dolegliwościach prostaty. Leczenie za pomocą ziół jest odmianą medycyny naturalnej, która często korzysta ze składników o bardzo mocnym działaniu. Dlatego trzeba mieć na uwadze to, że niektóre rośliny mają silne właściwości i przyjmowane ich w dużej ilości może wywoływać efekty niepożądane, a nawet zagrażać zdrowiu. Przed przyjmowaniem ziół niezbędne jest dokładne zapoznanie się z ich działaniem oraz efektami ubocznymi. Warto także skonsultować się z lekarzem, aby samowolnym leczeniem nie przysporzyć sobie kłopotów.

Materiał Partnera