Data: 11 lutego 2020 Kategoria: Zdrowy styl życia
centralny zamek w samochodzie

Zasady działania zamków centralnych

Nie każdy pamięta czasy, kiedy kierowca musiał otwierać wszystkie drzwi osobno. Wyglądało to dość osobliwie – prawie jakby pełnił funkcję lokaja. Nie tylko było to żmudne i czasochłonne, ale niewygodne, a nawet niebezpieczne, jeśli zapomniał o którychś drzwiach. Obecnie wystarczy jeden pilot, aby otworzyć wszystkie naraz – nikt już więc nie zwraca uwagi na ważną funkcję centralnego zamka. A szkoda, bo warto wiedzieć, co i jak daje tyle wygody.

Zamek centralny – czemu jest tak ważny?

Dawniej zamek centralny był wyposażeniem tylko najbardziej luksusowych pojazdów. Kierowcy zwykłych samochodów wzdychali do niego – nic dziwnego, jawił się jako magiczne udogodnienie. W końcu za sprawą firmy „Packard” w latach pięćdziesiątych XX wieku trafił do powszechnego użytku.

Działanie zamku centralnego nie jest skomplikowane – ten element sprawia, że otwarcie drzwi kierowcy powoduje również otwieranie wszystkich innych. Nie każdy jednak wie, jak to się dzieje – a to wszystko jest zasługą sterowników. Były one w stanie tak udoskonalić centralny zamek w samochodzie, że używanie kluczyka dziś jawi się jako prehistoria. Nie dość, że dzięki nim zamek jest uruchamiany przy pomocy pilota, to jeszcze umożliwiają otwieranie bagażnika, szyberdachu czy wlewu paliwa. W nowocześniejszych pojazdach zamknięcie auta powoduje także automatyczne domknięcie wszystkich szyb.

Centralny zamek może być wyposażony w takie sterowniki, które sprawią, że drzwi otworzą się w momencie zatrzymania pojazdu. Tak samo w przypadku osiągnięcia konkretnej prędkości – mogą automatycznie spowodować ich zamknięcie.

Warto też wiedzieć, że nie wszystkie auta – szczególnie te starsze modele – mają możliwość sterowania zamkiem na odległość. Można jednak podnieść swój komfort za niewielkie pieniądze, zaopatrując się w dodatkowe wyposażenie.

Sterowniki do zamka centralnego

Sterowniki do zamka centralnego są szeroko dostępne na rynku, a ich montażem można się zająć nawet samodzielnie lub z pomocą specjalistów. Konkretne sterowniki umożliwiają sterowanie kierunkowskazami, domykanie szyb, czy też mają wyjście na immobilizer. Da się je wykorzystać w praktycznie każdym aucie wyposażonym w centralny zamek.

Sterowniki warto kupować u sprawdzonych dystrybutorów, takich jak firma F.H.U. EDWARD, która działa na rynku prawie 20 lat. Ponadto w ofercie ma także zamki centralne, które zapewniają wieloletnią bezawaryjną pracę. Dostępne są modele polskich, jak i zagranicznych producentów. Pamiętaj, że te niezbędne elementy, składające się z mechanizmów, czujników i układów elektronicznych, odpowiadają za bezpieczną i komfortową jazdę.

Materiał Partnera