Data: 3 kwietnia 2018 Kategoria: Zdrowy styl życia
narty

Wybieramy sprzęt narciarski dla dziecka – co kupić?

 Jazda na nartach to nie tylko bardzo rozwijający sport, ale również doskonała zabawa – nic dziwnego, że dzieci tak to uwielbiają. Zanim jednak wyjedziemy w góry i zaczniemy szusować po stokach, powinniśmy zadbać o odpowiedni sprzęt dla naszej pociechy.

Czy opłaca się kupować cały sprzęt?

Pierwszym, co powinniśmy wziąć pod rozwagę przymierzając się do kupna sprzętu narciarskiego dla naszego pociechy, jest kwestia, które elementy są nam potrzebne – części z nich możemy bowiem wypożyczyć już po dotarciu na stok. Opcja z wypożyczeniem nart oraz kijków jest najbardziej opłacalna jeśli nasze dziecko dopiero pierwszy raz będzie jeździć i nie jesteśmy jeszcze pewni, czy taka forma spędzania wolnego czasu mu odpowiada. Jeśli po opanowaniu tajników jazdy dziecko wciąż będzie chciało bawić się na stoku, możemy pomyśleć o kupnie nart. To, na czym nie powinniśmy oszczędzać pieniędzy, to zdecydowanie kask oraz buty narciarskie.

– Nigdy nie wiemy, na jakiego rodzaju wstrząsy był narażony kask z wypożyczalni – wyjaśnia specjalista sklepu internetowego ze sprzętem narciarskim Nartyok.pl – Może on posiadać mikrouszkodzenia, które są niewidoczne gołym okiem, jednak znacząco osłabiają wytrzymałość kasku. Korzystanie z takiego sprzętu, szczególnie przez początkujących narciarzy jest bardzo niebezpieczne.

Buty narciarskie posiadają z kolei wkładkę, która dostosowuje się do kształtu stopy – używane buty nie zapewnią naszemu dziecku należytego komfortu, gdyż są wyrobione przez innych użytkowników. Nie ma jednak najmniejszego problemy z tym, żeby wypożyczyć narty oraz kijki. Należy jednak sprawdzić ich jakość i odpowiednio je dobrać.

Jak dobrać narty dla dziecka?

O przydatności nart decyduje przede wszystkim ich długość – powinna ona być skorelowana ze wzrostem dziecka. Ogólnie przyjmuje się, że czubek nart postawionych pionowo na ziemi, powinien znajdować się na wysokości między obojczykiem a nosem dziecka. Drugim istotnym czynnikiem jest również styl jazdy dziecka. Jeśli nasza pociecha dopiero zaczyna swoją przygodę z narciarstwem, albo nie jest zbyt agresywne na stoku i nie rozwija dużych prędkości, polecane są dla niego krótsze narty, sięgające mniej więcej wysokości ramienia. Jeśli dziecko lubi rozwijać duże prędkości i bardzo dobrze opanowało technikę, warto zastanowić się nad dłuższymi nartami dedykowanymi dla młodych zawodników. Posiadają one wzmocnioną strukturę oraz lepsze wiązania. Dodatkowym czynnikiem mogącym decydować o długość nart dla dziecka jest jego waga – jeśli jest ona niższa niż standardowa waga dzieci w tym samym wieku, możemy zainwestować w krótsze narty. W przeciwnym wypadku narty mogą być nieco wydłużone.

Materiał Partnera