Data: 28 czerwca 2017 Kategoria: Zdrowy styl życia

Suplementacja diety u dzieci

Rynek suplementów w ostatnich latach przeżywa gwałtowny wzrost – każdego roku zażywamy coraz więcej preparatów, które mają uzupełnić naszą dietę o witaminy, składniki mineralne oraz inne substancje odżywcze. Coraz częściej podajemy je również dzieciom. Czy jest to dobra praktyka? O czym należy pamiętać podczas suplementacji diety dziecięcej?

Suplementy nie zastąpią zdrowej diety

Bardzo wiele osób zapomina, że suplementy w żadnym wypadku nie mogą zastępować zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diety, gdyż są tylko dodatkiem do niej – dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Ludzki organizm najlepiej przyswaja sobie niezbędny me do życia substancje odżywcze bezpośrednio z pożywienia, dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o to, by w jadłospisie naszej pociechy znalazły się pełnowartościowe produkty spożywcze, taki jak świeże warzywa i owoce stanowiące bogate źródło witamin, a także ryby, mięsa i nabiał, zawierające białka i tłuszcze. Nie powinniśmy samodzielnie podejmować decyzji o długotrwałej suplementacji diety naszej pociechy – wcześniej należy koniecznie zasięgnąć rady lekarza pediatry.

Kiedy zalecane jest podawanie dzieciom suplementów diety?

Bardzo częstą przypadłością u dzieci jest brak apetytu – może być on spowodowany między innymi długimi infekcjami. Jest to naturalny mechanizm, organizm zamiast tracić energię na trawienie posiłków, skupia się na zwalczaniu choroby. Niestety, ten mechanizm obronny prowadzi stopniowo do osłabiania organizmu, dlatego w takich sytuacjach pediatrzy zalecają swoim pacjentom spożywanie odpowiednich suplementów diety, żeby zredukować niedobory. Suplementy witaminowe mogą być również stosowane w okresach zwiększonej zachorowalności na grypę, jednak w tym przypadku również powinniśmy najpierw skonsultować się z pediatrą. Lekarz może zalecić konkretne suplementy, lub jedynie zalecić te z wybranej kategorii. Przed kupnem powinniśmy upewnić się, czy dany produkt może być podawany naszemu dziecku, a jeśli tak – to w jakich dawkach.

Podawanie suplementów

Na każdym opakowaniu lub ulotce znajdziemy instrukcję w kwestii dawkowania suplementów – powinniśmy trzymać się tych zaleceń, o ile pediatra nie zdecyduje, że należy zwiększyć lub zmniejszyć dawkę. Bezwzględnie należy trzymać się zaleceń producenta w kwestii podawania dziecku danego produktu – kiedy należy podawać suplement (przed, po lub w trakcie posiłku) oraz dziennej ilości dawek. Suplementy to produkty medyczne, które stosowane niezgodnie ze swym przeznaczeniem, szczególnie w nadmiernych ilościach, mogą być szkodliwe dla zdrowia. Szeroki asortyment suplementów dziecięcych znajdziemy w ofercie sklepu internetowego Pure Life.

Materiał Partnera