Data: 28 marca 2018 Kategoria: Zdrowy styl życia
zanieczyszczenia powietrza

Jak smog wpływa na zdrowie ludzi?

Smog kojarzymy przede wszystkim z upośledzeniem funkcji obronnych naszych dróg oddechowych i utrudnianiem wymiany gazowej w płucach. Powoduje to większe obciążenie serca, ale nie tylko. Smog może powodować podrażnienia nosa, gardła i oczu, a także miażdżycę i nadciśnienie. Wpływa też niekorzystnie na pracę naszego mózgu, obniża pamięć i koncentrację, może powodować bóle, a nawet doprowadzić do udaru. Smog może mieć negatywny wpływ także na układ rozrodczy i powodować zaburzenia płodności, niską wagę urodzeniową, a nawet wady rozwojowe. Jak powstaje smog, co powinniśmy o nim wiedzieć i co robić, gdy pojawiają się niepokojące komunikaty na temat zanieczyszczenia powietrza?

Jak powstaje smog?

Nazwa smogu to zlepek dwóch słów z języka angielskiego: smoke (dym) + fog (mgła). Sami przyczyniamy się do jego powstawania, spalając opał złej jakości i korzystając ze starych pieców. Uwalniamy ogromne ilości toksycznych substancji do powietrza, nie tylko paląc śmieci, ale także muł, flot, węgiel brunatny, czy nawet wilgotne drewno. Z badań wynika, że na śląsku 55% niekorzystnych pyłów powstaje w gospodarstwach domowych, 20% pochodzi z przemysłu, 13% z transportu drogowego, 8% to pyły z hałd i zwałowisk, a 4% zanieczyszczeń pochodzi z rolnictwa.

Ponad połowa zanieczyszczeń powietrza pochodzi z naszych domów, dlatego bardzo ważna jest edukacja społeczeństwa i przekazywanie wiedzy na temat smogu już od najmłodszych lat – mówi nam przedstawiciel Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Med-Orzeł z Piekar Śląskich.

Mamy wpływ na to, jak wygląda atmosfera wokół nas i powinniśmy o tym pamiętać na co dzień.

Jaki mamy wpływ na jakość powietrza?

Możemy przyczynić się do poprawy jakości powietrza, paląc w piecach opałem dobrej jakości, ale nie tylko. Możemy też zmienić źródło ogrzewania na bardziej ekologiczne, czy wymienić piec na kocioł klasy 5. Korzystajmy z transportu publicznego, jeśli mamy taką możliwość. Organizujmy wspólne przejazdy samochodem, na przykład umawiając się ze znajomymi z pracy na wspólny dojazd do biura, czy zakładu. Zamieniajmy nasz samochód na rower – by poprawić jakość powietrza i jednocześnie zadbać o swoje zdrowie, poprawić kondycję. Walka ze smogiem nie jest wcale taka trudna! Rozmawiajmy z sąsiadami, rodziną, czy znajomymi – omawiajmy problem smogu, dzielmy się zdobytą wiedzą o sposobach zapobiegania zjawisku smogu. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Med-Orzeł z Piekar Śląskich prowadzi swoją akcję uświadamiania ludzi na temat smogu we współpracy ze Spółką Orzeł Biały, w którym trwa obecnie ROK EKOLOGII. Zarząd zakładu, który podejmuje działania na rzecz ekologii, publikuje na stronie Spółki materiały edukacyjne, które stanowią poradnik na temat smogu w pigułce. Działania Zarządu nie są przypadkowe – jak możemy przeczytać na stronie zakładu, który jest liderem na rynku recyklingu akumulatorów ołowiowych, Orzeł Biały poczuwa się do szczególnej odpowiedzialności za ochronę środowiska. Spółka wdraża więc nowe technologie i procesy, które prowadzą do ograniczania oddziaływania zakładu na środowisko. Warto wspomnieć, że troska o środowisko została doceniona poprzez przyznanie Spółce szeregu nagród na przestrzeni lat.

Jak zachować się podczas alarmu smogowego?

Jeżeli pojawia się alarm smogowy, oznacza to, że poziom szkodliwych substancji w powietrzu jest drastycznie przekroczony. Powinniśmy wtedy ograniczyć przebywanie na zewnątrz. Jeśli wyjście jest konieczne, przyda nam się maska antysmogowa. Korzystajmy z transportu publicznego, by nie przyczyniać się do zanieczyszczenia powietrza. Nie wietrzmy mieszkań, nie palmy w kominkach, stosujmy oczyszczacze powietrza. Szczególnie uważać powinny na siebie kobiety w ciąży, osoby starsze i chore. Dzieci również należą do grup szczególnego ryzyka.

Pamiętajmy, że razem możemy zdziałać naprawdę wiele – dla siebie i swoich najbliższych.

Materiał Partnera