Data: 4 listopada 2016 Kategoria: Zdrowy styl życia
roztocza

Roztocza w twoich dywanach mogą mieć wpływ na zdrowie

Roztocza są mikroskopijnymi pasożytami z rodziny pajęczaków, których długość nie przekracza 0,5mm. Naturalnym środowiskiem ich występowania są miejsca ciepłe i wilgotne, a także mocno zakurzone, dlatego znajdują się praktycznie w każdym domu. Te niepozorne stworzenia mimo nieznacznych rozmiarów mogą mieć ogromny wpływ na złe samopoczucie człowieka. Główną tego przyczyną są ich odchody, które u dużej ilości osób wywołują alergie. Objawy mogące występować u osób uczulonych to między innymi katar, suchy kaszel lub wysypki na skórze.

Roztocza są stworzeniami, których w zasadzie nie da się pozbyć ze względu na kurz, który występuje wszędzie. Nie znaczy to jednak, że nie ma sposobów na zmniejszenie ich ilości. Najprostsze z nich to przede wszystkim częste sprzątanie i odkurzanie, wietrzenie pomieszczeń, utrzymywanie niskiej wilgotności powietrza oraz częste pranie pościeli. Istnieją jednak miejsca, którym należy poświęcić nieco więcej uwagi ze względu na niewielką skuteczność domowych sposobów.

Dywan to miejsce, w którym występuje dużo zabrudzeń, takich jak drobny piasek lub sierść, a także zgromadzona jest znaczna ilość kurzu. Dzięki temu stają się one idealnym siedliskiem dla roztoczy. Podstawowymi metodami pielęgnacji, które można wykonać w domu jest pranie lub odkurzanie dywanów pomocą szczotki i odpowiedniego środka. Nie są to jednak sposoby pozwalające na skuteczne pozbycie się pasożytów, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie uprania dywanu specjalistycznej firmie, która dysponuje odpowiednim sprzętem i zapleczem.

Na rynku istnieje wiele firm, które oferują nam różne technologie prania dywanów. Nie każda z nich jest jednak w stanie właściwie wykonać zadanie.

Obecnie najskuteczniejszą technologią prania dywanów jest metoda „na wskroś” zwana także praniem w kąpieli, a polega na dogłębnym czyszczeniu zarówno osnowy jak i runa dywanu przy użyciu dużej ilości wody – wyjaśnia Pan Mateusz – współwłaściciel pralni dywanów Damat, która specjalizuje się w praniu dywanów i wykładzin.

Metodę prania dywanu „na wskroś” można podzielić na kilka istotnych etapów. Przede wszystkim każdy dywan przed praniem zostaje poddany kontroli, która ma określić jego materiał, konstrukcję oraz stan.  Jest to konieczne, ponieważ technologia czyszczenia i detergent muszą być nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne dla dywanu. Pierwszym etapem procesu prania jest dokładne wytrzepanie i odkurzenie dywanu. Następnie umieszczenie dywanu w basenie, w którym maszyna szorująca czyści go wielokierunkowo z pomocą detergentu. Użyty w poprzednim etapie środek należy później dokładnie wypłukać, dzięki czemu dywan nie ulegnie szybko ponownemu zabrudzeniu, co szczególnie docenią alergicy. Kolejnym etapem jest odwirowanie dywanu w wirówce oraz umieszczenie go w suszarni.

Do realizacji tej metody niezbędne są odpowiednie maszyny oraz zaplecze, które pozwala na korzystanie z basenów oraz dużej ilości wody. Istotna jest także dokładność , gdyż tylko w ten sposób da się uzyskać zamierzony efekt. Więcej o tej metodzie można znaleźć na stronie firmy Damat, która od wielu lat świadczy usługi w zakresie prania dywanów i wykładzin.

Źródło: Pralnia dywanów Damat.

Materiał Partnera