Data: 12 września 2016 Kategoria: Zdrowy styl życia
poduszki-przeciwodlezynowe

Rola poduszek przeciwodleżynowych

Osoby unieruchomione z powodu przewlekłej choroby czy urazu są narażone na powstawanie odleżyn, czyli trudno gojących się ran na skórze, które powstają na skutek ucisku i niedokrwienia tkanki skórnej. Są one bardzo trudne do wyleczenia i niosą za sobą ryzyko zakażenia. Dlatego, podczas opieki nad chorym, tak ważna jest profilaktyka przeciwodleżynowa.

Częste zmiany pozycji i dbanie o higienę

Bardzo ważne w codziennej profilaktyce jest częste zmienianie pozycji chorego, które powinno następować średnio co dwie godziny. Dodatkowo, należy wykonywać zabiegi oklepywania, które usprawniają krążenie i zmniejszają ryzyko powstawania odleżyn. Czasami jednak zmiana pozycji może nie przynieść pożądanych efektów i odleżyna i tak powstanie. Dlaczego? Ponieważ nie każdy chory jest w stanie utrzymać stabilnie pozycję ciała, w której został ułożony. Może się zsuwać, i mimo wszystko wywoływać ucisk na najbardziej podatne na odleżyny części ciała, jak chociażby okolice kości krzyżowej i ogonowej.

Poza tym, bardzo ważną rolę w przeciwdziałaniu odleżynom odgrywa higiena. Podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie podrażniać skóry i dokładnie ją osuszać ręcznikiem po kąpieli – wilgotna skóra jest bardziej podatna na powstawanie odleżyn.

Materace i  poduszki przeciwodleżynowe

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że często to niewłaściwy materac przyczynia się do powstawania odleżyn. Zwykłe materace przylegają do ciała uciskając je i nie zapewniają odpowiedniej stabilizacji ciała. Dlatego opiekunowie osób unieruchomionych często sięgają po materace i poduszki przeciwodleżynowe.  Takie materace przy każdym ruchu dopasowują się do konturów ciała wywołując równomierny i umiarkowany nacisk na całej jego powierzchni. Z kolei poduszki bardzo pomagają przy odpowiednim ułożeniu ciała, stabilizują je w określonej pozycji i również zapobiegają uciskowi punktowemu.

Anatomiczne podkładki do siedzenia

Jednym ze szczególnych rodzajów poduszek przeciwodleżynowych są podkładki do siedzenia, które mogą, a nawet powinny być stosowane przez osoby poruszające się na wózku inwalidzkim. Podczas siedzenia następuje bardzo silny punktowy ucisk, a podkładki zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i równomierny rozkład ucisku na pośladki oraz tylne części ud. Poza tym podkładka stanowi dodatkową stabilizację i podparcie ciała. Takie poduszki przeciwodleżynowe w formie podkładek do siedzenia oferuje np. firma ScanRehab z Krakowa.

Materiał Partnera