Data: 30 maja 2017 Kategoria: Zdrowy styl życia

Pomieszczenia źle wentylowane – negatywne skutki dla zdrowia

Istnieje wiele czynników wpływających na nasze zdrowie, m.in. ilość snu, jakość pożywienia, aktywność fizyczna, poziom stresu… Bardzo często zapomina się lub ignoruje jeden z nich, mianowicie jakość otaczającego nas powietrza, szczególnie w pomieszczeniach. Brak wentylacji lub niewłaściwie wykonana instalacja wentylacyjne może przynieść wiele negatywnych skutków dla naszego zdrowia oraz samopoczucia.

Nadmiar wilgoci

Najpoważniejszym zagrożeniem nie tylko dla zdrowia ale i dla konstrukcji budynku, wynikającym z braku odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, jest nadmiar wilgoci – objawia się on między innymi wykraplaniem wody na szybach, na powierzchni ścian oraz sprzętach znajdujących się wewnątrz pomieszczenia. Przy długotrwałym zawilgoceniu w pomieszczeniu rozwijają się grzyby i pleśnie, które są przyczyną silnych reakcji alergicznych i przy dłuższym wdychaniu mogą być przyczyną poważnych infekcji dróg oddechowych. Rozwijające się drobnoustroje uszkadzają ponadto konstrukcję budynku oraz znajdujące się w nim przedmioty, np. meble – bardzo często pozbycie się skutków zawilgocenia domu wymaga kosztownych remontów.

Szkodliwe związki chemiczne w powietrzu

Brak wydajnej wentylacji prowadzi do nadmiernego gromadzenia się w powietrzu szkodliwych związków chemicznych, przede wszystkim dwutlenku węgla, będącego produktem oddychania – zbyt wysokie jego stężenie powoduje ogólne osłabienie, poczucie dyskomfortu, omdlenia, a ostatecznie bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia niedotlenienie organizmu. Jeszcze niebezpieczniejszy jest tlenek węgla, czyli produkt spalania gazu w urządzeniach grzewczych. Jest  on niewykrywalny przy pomocy ludzkich zmysłów, nie posiada powiem barwy ani zapachu – w bardzo szybkim czasie powoduje on duszności, zawroty głowy, omdlenie. Przy nieprzerwanym wdychaniu tlenku węgla dochodzi do śmierci przez zaczadzenie.

Kurz

Kurz, czyli pył powstający między innymi z mikroskopijnych drobin włosów, naskórka, drobin piasku jest obecny w praktycznie każdym mieszkaniu. W pomieszczeniach słabo wentylowanych w kurzu mogą kumulować się zanieczyszczenia z powietrza, np. produkty spalania paliw w kominkach czy pyłki roślin oraz inne alergeny. Kurz zamieszkiwany jest ponadto przez roztocza, zarodniki pleśni i bakterie, które mogą być przyczyną licznych chorób

Uczucie zaduchu

Wszystkie powyższe czynniki objawiają się niemal natychmiastowo po wejściu do danego pomieszczenia poprzez uczucie zaduchu, które znacząco obniża komfort przebywania w budynku. Zaduch sprawia, że czujemy się źle, spada nasze samopoczucie, a także zdolność koncentracji.

Rozwiązaniem problemu braku czystego powietrza jest montaż skutecznego, wydajnego systemu wentylacji. Kompleksowe usługi z tego zakresu znajdziemy w ofercie firmy JLM Air Comfort.

Materiał Partnera