Data: 24 stycznia 2020 Kategoria: Zdrowy styl życia
generator ozonu

Ozonowanie mieszkania krok po kroku

Ozonowanie to najlepszy sposób na oczyszczenie zamkniętych pomieszczeń z nieprzyjemnych zapachów wywołanych wilgocią, grzybami, zwierzętami lub dymem papierosowym. Do jego przeprowadzenia służą ozonatory, które zamieniają tlen w ozon i tym samym usuwają bakterie. Osoby posiadające takie urządzenie mogą samodzielnie czyścić powietrze w swoim mieszkaniu.

Gdzie stosuje się metodę ozonowania?

Nieprzyjemny zapach unoszący się w mieszkaniu może wynikać z różnych powodów i przeważnie ciężko stwierdzić, co jest jego przyczyną. Jeśli wietrzenie i dokładne sprzątanie nie przynoszą pożądanych efektów, najlepiej będzie przeprowadzić zabieg ozonowania, co pozwoli na uzyskanie sterylnego środowiska. Ozonowanie jest powszechnie stosowane w placówkach medycznych, szkołach, przedszkolach i lokalach gastronomicznych. W ten sposób usuwa się bakterie, wirusy, pleśnie oraz nieprzyjemne zapachy powstające z różnych przyczyn. Jest to również doskonały sposób na oczyszczenie powietrza w mieszkaniu.

Odpowiednie przygotowanie mieszkania

Zanim rozpocznie się proces ozonowania, mieszkańcy muszą opuścić lokal, a także zabrać z niego rośliny i zwierzęta. Należy również zabezpieczyć folią sprzęty takie jak telewizor czy komputer. Trzeba pamiętać o zatkaniu kratek wentylacyjnych, szpar pod drzwiami i wszystkich innych szczelin. Dzięki temu osiągnie się odpowiedni poziom stężenia gazu i jednocześnie zapobiegnie się jego wydostawaniu. Ozonowanie w mieszkaniu wykonuje się za pomocą generatora ozonu o odpowiedniej mocy, który zmienia cząsteczki tlenu w ozon. Jest to gaz cięższy od powietrza, dlatego przed pracą ozonator należy umieścić na podwyższeniu. Lepsze rozprowadzanie gazu można uzyskać przy jednoczesnym użyciu wentylatorów.

Kiedy domownicy mogą się wprowadzić?

Po skończonym ozonowaniu pomieszczenia należy dokładnie je przewietrzyć. Ozon w wysokim stężeniu jest bardzo toksyczny, jednak szybko się ulatnia. Nie pozostawia po sobie nalotu na ścianach i meblach. Domownicy mogą się wprowadzić dopiero wtedy, gdy poziom ozonu będzie wynosił 0,08 ppm. Proces ozonowania może wykonać stosowna firma usługowa. Istnieje również możliwość nabycia odpowiedniego sprzętu indywidualnie. Jest to sposób, by samodzielnie utrzymywać czyste powietrze w mieszkaniu, samochodzie i garażu. Specjalista z firmy „BITOM Tomasz Biadacz” w Siemianowicach Śląskich dodaje: Oczyszczanie ozonem jest szczególnie polecane w miejscach, gdzie utrzymuje się nieprzyjemny zapach dymu tytoniowego, wilgoci, grzybów czy zwierząt.

Materiał Partnera