Data: 13 listopada 2019 Kategoria: Zdrowy styl życia
system rekuperacji

Na czym polega rekuperacja?

Odpowiedni przepływ powietrza we wnętrzach domowych oraz biurowych jest niezwykle ważny. Dostarczanie świeżego powietrza jest istotne dla naszego zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Z tego powodu warto zastanowić się nad zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań wymiany powietrza w naszych wnętrzach, takich jak rekuperacja. Jak działa i co zyskujemy, montując ją w naszych domach?

Czym jest rekuperacja? 

Rekuperacja to odpowiednia wentylacja pomieszczeń zamkniętych. Mówiąc bardziej szczegółowo, jest to wentylacja nastawiona na odzyskanie ciepła. Jak mówią specjaliści z firmy Comex, jest to możliwe dzięki rekuperatorowi, który dostarcza świeże powietrze z zewnątrz, jednocześnie pobierając i usuwając powietrze zanieczyszczone i zużyte z dużą zawartością dwutlenku węgla. Z kolei powietrze, które jest wprowadzane do wnętrza pomieszczenia, jest pozbawione kurzu, czy też innych zanieczyszczeń.

Jak działa rekuperator?

Rekuperator to podstawa mechanicznego systemu wentylacji, jakim jest rekuperacja. Działa on za pomocą zasilania elektrycznego i składa się z dwóch wentylatorów. W rekuperatorze znajduje się również wymiennik ciepła, który jest odpowiedzialny za odzyskiwanie ciepła. To w tym miejscu strumienie powietrza świeżego oraz tego usuwanego się mijają. Jednak nie dochodzi do ich zmieszania, a powietrze wydalane oddaje energię cieplną powietrzu świeżemu, które jest wprowadzane do pomieszczenia. Dzięki tej nowoczesnej technologii powietrze, które trafia do pomieszczenia, jest już ogrzane. Z kolei w okresie letnim, powietrze, które wpływa do pomieszczenia, jest chłodniejsze od tego, które znajduje się wewnątrz. Dodatkowo we wnętrzu rekuperatora znajdują się liczne filtry, które są odpowiedzialne za zatrzymanie zanieczyszczeń i  kurzu. Jest to szczególnie ważne w okresie grzewczym, gdzie jakość powietrza znacznie się obniża. 

Dlaczego wentylacja jest ważna?

Rekuperacja jest szczególnie ważna dla naszego zdrowia. Ciągłe przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, czy to w domu, czy w pracy sprawia, że obniżamy komfort swojego samopoczucia. Przebywanie w pomieszczeniu nasyconym dwutlenkiem węgla może skutkować bólami głowy, zmęczeniem, osłabieniem koncentracji, a nawet może być przyczyną astmy. Dlatego też wybór rekuperacji jest dobrym rozwiązaniem, ze względu na możliwość wymiany powietrza, przy jednoczesnej oszczędności energiiSystem rekuperacji montuje się tylko raz i zastępuje on wentylację grawitacyjną. Co więcej, wymiana powietrza zapewnia obniżenie wilgoci, a co za tym idzie, ogranicza powstawanie pleśni oraz grzybów.

Materiał Partnera