Data: 17 stycznia 2018 Kategoria: Zdrowy styl życia

Mammografia – jak wygląda badanie i jak się do niego przygotować

Mammografia to badanie, które ratuje życie. Aby się o tym przekonać, wystarczy sprawdzić statystyki dotyczące występowania raka piersi – jest to najczęściej diagnozowany nowotwór u kobiet! Badanie mammograficzne to bezpieczny i nieinwazyjny sposób na wykrycie nawet milimetrowych zmian. Jak przebiega badanie mammograficzne i jak się do niego przygotować?

Jak przygotować się do mammografii?

Badanie mammograficzne zalicza się do diagnostyki obrazowej – radiolog wykonuje zdjęcie przy użyciu promieniowania rentgenowskiego, aby uzyskać wgląd w struktury piersi. W zależności od tego, jak się przygotujemy, badanie może wywoływać mniejszy lub większy dyskomfort, a także być mniej lub bardziej wiarygodne. Co zrobić, aby mammografia przebiegła szybko, sprawnie i niedolegliwie? Zapytaliśmy o to specjalistkę z Gabinetu Ginekologicznego w Białymstoku.

Badanie najlepiej wykonywać bezpośrednio po zakończeniu miesiączkowania, w pierwszej dekadzie cyklu, czyli między 5. a 10. dniem. Wtedy piersi są najmniej tkliwe. W dniu badania należy zrezygnować ze smarowania tej partii ciała balsamami i kremami. Unikamy także dezodorantów zawierających talk.

Nie należy zapominać o skompletowaniu dokumentacji medycznej związanej z piersiami. Jeżeli mamy już za sobą inne badania, np. USG, należy zabrać wyniki ze sobą.

Jak wygląda badanie mammograficzne?

Przebieg badania mammograficznego nie wiąże się z żadnym znaczącym dyskomfortem czy bólem. Jest ono w pełni bezpieczne – dawka promieniowania, jaką przyjmuje organizm, jest porównywalna z tą, jaka jest konieczna do wykonania prześwietlenia zęba.

Badanie mammograficzne przeprowadza radiolog. Pierś jest umieszczana na specjalnym stoliku, a następnie dociskana przezroczystą płytką. Dzięki temu można zobrazować wnętrze piersi przy użyciu nieznacznej dawki promieniowania. Płytka ma także za zadanie unieruchomić pierś, aby uzyskać jak najbardziej ostre – a więc dostarczające wiarygodnych informacji – zdjęcie.

Ucisk piersi, jaki jest konieczny do wykonania mammografii, nie jest bolesny ani przykry, choć nie sposób go też nazwać przyjemnym. Całe badanie trwa zaledwie kilka minut, a drobny dyskomfort jest warty tego, aby uzyskać pewność co do stanu swojego zdrowia.

Wskazaniem do mammografii mogą być: asymetria, zmiany w obrębie piersi, zarówno te widoczne na pierwszy rzut oka, jak i wykryte przy samobadaniu, historia nowotworowa w rodzinie, wydzielina z sutka i inne. Przeciwwskazaniem jest natomiast ciąża.

Materiał Partnera