Data: 15 stycznia 2019 Kategoria: Zdrowy styl życia

Lotne związki organiczne i ich wpływ na zdrowie człowieka

O tym, że powietrze, którym oddychamy z roku na rok jest coraz gorszej jakości wiadomo od dawna. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Środki transportu, gospodarstwa domowe czy zakłady przemysłowe to tylko kilka z nich. Istnieje jednak jeszcze jedno źródło zagrożeń dla naszego zdrowia, z którym mamy do czynienia codziennie. Są nim lotne związki organiczne emitowane do atmosfery. Warto więc wiedzieć jaki negatywny wpływ mogą one mieć na człowieka.

Co to są i gdzie występują lotne związki organiczne?

Lotne związki organiczne to spora grupa substancji niebezpiecznych dla zdrowia i życia człowieka. Charakteryzują się tym, że bardzo łatwo mogą przejść w stan pary lub gazu. LZO można znaleźć w niemal wszystkich produktach przemysłowych jakich używamy na co dzień. Spotkamy je w kosmetykach, zwłaszcza dezodorantach, środkach czystości czy detergentach. Powszechnie występują również w farbach, klejach, lakierach, materiałach budowlanych i środkach ochrony roślin. Jak tłumaczy ekspert Biura Inżynierskiego Bodim specjalizującego się w oczyszczaniu powietrza:

Źródeł emitujących LZO jest bardzo wiele, podobnie jak samych związków. Do najczęściej spotykanych substancji można zaliczyć: benzen, formaldehyd czy tetrachloroeten. Duża część tych substancji została uznana za rakotwórcze.

Negatywne skutki lotnych związków organicznych

Poza substancjami uznanymi za rakotwórcze LZO przyczyniają się do podrażnień oczu, śluzówki nosa, gardła i skóry. Poza tym pewne związki mogą być przyczyną bólów głowy, nudności, zmęczenia, spadku nastroju itp. Powyższe przypadłości są najczęściej następstwem długotrwałego przebywania w pomieszczeniach, które na skutek złej wentylacji mają obniżoną jakość powietrza. Według naukowców negatywne oddziaływanie LZO na człowieka jest dwa razy większe w pomieszczeniach niż na zewnątrz. Dlatego poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach zamkniętych jest tak ważna.

Jak usunąć lotne związki organiczne z pomieszczenia?

Całkowite wyeliminowanie LZO jest niemożliwe. Można jednak zneutralizować znaczną ich część. Jak dotąd jedynym skutecznym sposobem jest filtracja powietrza. Najczęstsza i najefektywniejsza metoda polega na zastosowaniu węglowych filtrów powietrza. Ogromną zaletą filtrów powietrza poza ich skutecznością jest możliwość stosowania w różnego rodzaju obiektach. Takie filtry doskonale sprawdzą się nie tylko w zakładach przemysłowych, ale również w obiektach biurowych, handlowych, usługowych, a nawet w mieszkaniach. Konieczność redukcji LZO to wyzwanie, które w dobie wytężonych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego nabiera szczególnego znaczenia.

Materiał Partnera