Data: 29 stycznia 2018 Kategoria: Zdrowy styl życia

Czy leczenie nieżytu nosa jest konieczne?

Nieżyt nosa, czyli katar, może pojawiać się z różnych powodów. Zwykle występuje jako jeden z objawów alergii, a także towarzyszy infekcjom, najczęściej wirusowym i wówczas zwykle dopada jesienią i zimą.

W pierwszym przypadku warto zastosować leki na alergię, które przy okazji poradzą sobie też z zatkanym nosem i wydobywającą się z niego wydzieliną. A co z katarem towarzyszącym infekcji lub pojawiającym się samodzielnie?

 

Skutki leczenia czy brak skutków?

Na pewno każdy zna powiedzenie mówiące, że leczony katar trwa tydzień, a nieleczony – siedem dni. Jest to jasna sugestia, że kataru nie ma po co leczyć, gdyż nic to nie da, musi on sam minąć. Faktem jest, że jeśli katar trwa przepisowe siedem czy nawet dziesięć dni, nie ma powodu do obaw ani większych podstaw do wizyty u lekarza. Nikt jednak nie powiedział, że w okresie tym trzeba zmagać się z katarem, męczyć się z bólem głowy, jaki powoduje i innymi przykrymi dolegliwościami, całkowicie biernie. Absolutnie nie! Zdecydowanie warto sięgnąć po skuteczny preparat łagodzący objawy kataru, dzięki któremu można będzie niemalże natychmiastowo poczuć ulgę. Pożądane działanie to zahamowanie wydzieliny z nosa, odblokowanie przewodów nosowych, a także odzyskanie smaku, węchu i normalnego głosu. Tylko wtedy można będzie normalne funkcjonować. Działanie takie mają preparaty donosowe Rinozine, po które warto sięgać, ilekroć katar daje o sobie znać.

 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Zmagając się z katarem, warto też mieć na uwadze kilka dodatkowych zasad. Przede wszystkim, w celu pozbycia się zarazków, trzeba na bieżąco opróżniać nos z zalegającej w nim wydzieliny zamiast pociągać nosem. Jest to nie tylko niekulturalne i uciążliwe, ale też sprawia, że zarazki wracają do organizmu, to zaś może przedłużyć katar. Konieczne jest też unikanie chomikowania zużytych chusteczek oraz wielokrotnego korzystania z tej samej chusteczki – to także sprzyja rozprzestrzenianiu się zarazków. Warto również dowiedzieć się, jak prawidłowo wydmuchiwać nos: powinno się oczyszczać najpierw jedną, a potem drugą dziurkę, dmuchając mocno, ale nie gwałtownie.

Do rad tych można jeszcze dodać domowe sposoby leczenia kataru i poprawiające samopoczucie w tym trudnym czasie. Jest to przede wszystkim spożywanie gorących, parujących zup czy napojów, na czele z rosołem. Gorące opary odblokowują nos, a także rozrzedzają wydzielinę, dzięki czemu jest ona szybciej usuwana z przewodów nosowych. Wówczas katar może zakończyć się wcześniej niż po siedmiu dniach. Chcesz wiedzieć więcej czym jest nieżyt nosa oraz jak poprawnie dbać o higienę nosa? Koniecznie odwiedź stronę www.rinozine.pl

Materiał Partnera