Data: 28 stycznia 2020 Kategoria: Zdrowy styl życia
kawa

Jakie kawy najczęściej pijemy w polskich kawiarniach?

Kawa jest obecnie jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Pokochali ją również Polacy. Większość z nas przyznaje, że nie wyobraża sobie dnia bez kawy. Pijemy ją we własnych domach, a także w kawiarniach. Profesjonalni bariści udowadniają nam, że małą czarną możemy parzyć na mnóstwo sposobów. Jakie kawy najczęściej zamawiamy w polskich kawiarniach?

Kultura picia kawy w Polsce

Znacząca większość Polaków przyznaje, że nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki dobrej kawy. Większość rozpoczyna dzień caffé latte lub szybkim espresso. Robimy to w pośpiechu, zwykle nie mając czasu na delektowanie się smakiem. Jednak napój ten to nie tylko kofeina, która stawia na nogi i przyśpiesza przemianę materii. Coraz częściej, w wolnych chwilach, sięgamy po nią wyłącznie dla samego aromatu i smaku. Powoli zaczynamy też zwracać uwagę na jakość. Dotyczy to zarówno kaw mielonych, jak i rozpuszczalnych.

Kawa z kawiarni

Coraz więcej osób pija kawę poza domem- według badań jest już to ponad 70%. Polacy spożywają kawę w kawiarniach raz, a czasem nawet kilka razy w tygodniu, najczęściej w godzinach popołudniowych. Zwykle są to młodzi ludzie, pochodzący z dużych miast, którzy spotykają się przy kawie w celach towarzyskich. A co pijemy w kawiarniach? Od lat najczęściej wybieraną kawą jest latte. Na drugim miejscu znajduje się espresso, a na trzecim cappuccino. Dużą popularnością cieszą się też kawy smakowe.

Według specjalistów z firmy meinlcoffee.com: „Kobiety najczęściej wybierają kawy mleczne, takie jak latte czy cappuccino. Kierują się aromatem i delikatnym smakiem, którym można się rozkoszować. Mężczyźni zwykle decydują się na espresso. Wolą pobudzającą kawę o mocnym i wyrazistym smaku.” Z drugiej strony Polacy coraz częściej eksperymentują ze smakami i wybierają mniej klasyczne napoje. Są to takie kawy jak flat white, mocha, caffé lungo czy wszelkie wersje klasyków urozmaicone różnymi syropami. Dochodzą do tego kawiarnie specjalizujące się w podawaniu kaw w stylu wiedeńskim, tureckim, czy wietnamskim.

Jakie kawiarnie wybieramy?

Obecnie najbardziej znaną siecią kawiarni w Polsce jest Starbucks. Na drugim miejscu znajduje się Costa Coffee. Są one popularne nie tylko w naszym kraju, ale również na całym świecie. Mimo to, nie udało im się jeszcze całkowicie zdominować małych kawiarni. Polacy często szukają miejsc klimatycznych, z ciekawym wnętrzem i miłą atmosferą, w których będą mogli spokojnie spędzić czas z przyjaciółmi. Są to rzeczy, które mogą zaoferować klientom przede wszystkim małe kawiarnie, prowadzone przez ludzi z pasją.

Materiał Partnera