Data: 12 listopada 2019 Kategoria: Zdrowy styl życia

Jak chronić małe dzieci przed urazami?

Ochrona najmłodszych przed urazami jest jednym z głównych zmartwień każdego rodzica. W domu możliwe jest odpowiednie zabezpieczenie przestrzeni dla dziecka w taki sposób, aby mogło się ono tam bezpiecznie bawić. Co w sytuacji, kiedy w grę wchodzi wyjście na zewnątrz – np. do ogrodu na plac zabaw? W jaki sposób dzieci są wówczas chronione przed urazami? Czy istnieje sposób, dzięki któremu można zadbać o bezpieczeństwo maluchów?

Bezpieczeństwo dziecka na placu zabaw

Place zabaw są miejscem, gdzie pociechy chętnie spędzają wolny czas. To właśnie tam mają możliwość spotkania się z rówieśnikami, jak również wyładowania pokładów nagromadzonej energii. Korzystanie z huśtawek, zjeżdżalni, drabinek, czy innych torów przeszkód to dla najmłodszych idealny sposób na spędzanie wolnego czasu. Takie aktywności bywają jednak niebezpieczne. Istotne jest, aby podczas zabawy rodzice mieli pewność, że ich pociechom nie stanie się krzywda. W celu uniknięcia urazów u dzieci warto wybierać te place zabaw, które zapewniają odpowiednią nawierzchnię.

Przepisy dotyczące nawierzchni na placach zabaw

Na mocy obowiązujących przepisów, każdy plac zabaw powinien spełniać europejskie normy bezpieczeństwa. Oznacza to konieczność:

  • wyboru właściwego wyposażenia,
  • zastosowania bezpiecznej nawierzchni amortyzującej upadki,
  • wydzielenia strefy bezpieczeństwa.

Czym jest wspomniana strefa? Specjalista z firmy Flexizone zauważa:

Poszczególne elementy wyposażenia, czyli sprzęty takie jak huśtawki, karuzele itp. nie mogą być umiejscowione zbyt blisko siebie. Jest to konieczne ze względu na zachowanie odpowiedniego bezpieczeństwa dziecka. Jeżeli upadnie w strefie bezpieczeństwa, nie ma możliwości, aby sprzęt spowodował obrażenia.

Dodatkowo place zabaw w dzisiejszych czasach są wyłożone specjalnym materiałem. Ma on nie tylko właściwości antypoślizgowe, ale co najważniejsze dla rodziców – amortyzuje upadki dziecka. W praktyce oznacza to, że upadek dziecka na taką powierzchnię zostaje zamortyzowany, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie uszkodzeń ciała.

Dziecko w ogródku domowym  

Dbanie o bezpieczeństwo najmłodszych w domu wydaje się bardzo proste. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie zabezpieczenia, aby móc zapewnić maluchowi bezpieczną przestrzeń do zabawy. Co ciekawe, wielu producentów nawierzchni oferuje materiały, które dotąd wykorzystywane były wyłącznie na placach zabaw. Bardzo popularna w ostatnich latach staje się gumowa kostka brukowa. Taka powierzchnia nie tylko prezentuje się bardzo dobrze pod względem wizualnym. Przede wszystkim jest ona bardzo bezpieczna. Dzięki specjalnym powłokom chroni dziecko przed poślizgnięciem się, a co najważniejsze amortyzuje jego upadki – o te z kolei nie trudno podczas codziennej zabawy.

Chcąc uchronić własną pociechę przed urazami, warto nie tylko dobrze wybierać place zabaw, ale także stosować odpowiednie zabezpieczenie we własnym ogrodzie.

Materiał Partnera