Data: 5 września 2017 Kategoria: Zdrowy styl życia

Dlaczego warto szczepić psy na choroby ogólne

W przypadku ludzi szczepienia pozwoliły wygasić wiele niebezpiecznych chorób. Także w pieskim świecie ta procedura medyczna daje wiele korzyści. Niestety, wciąż wielu właścicieli zaniedbuje obowiązkowe szczepienia czworonoga, nie wspominając o tych nieobligatoryjnych. W tym tekście przybliżymy zalety szczepienia psa przeciwko chorobom ogólnym. Zadbaj o swojego przyjaciela!

Zalety szczepienia psa

Szczepienie psa daje wiele korzyści zarówno zwierzakowi, jak i jego właścicielowi. O to, dlaczego warto przyprowadzić psiaka na szczepienie, zapytaliśmy specjalistę z Przychodni Weterynaryjnej w Chorzowie.

Największą korzyścią jest, oczywiście, bezpieczeństwo zwierzęcia. Wiem jednak, że ten argument jest nieco zbyt abstrakcyjny. Wiele osób przekonuje porównanie kosztów profilaktyki i leczenia. Najczęściej szczepienie jest znacznie tańsze niż walka z chorobą.

Naturalnie, nasze relacje z psami rzadko sprowadzają się do prostej kalkulacji zysków i strat. Szczepiąc czworonoga, zapewniamy sobie spokój i brak obawy w razie np. pogryzienia przez dzikie zwierzę czy kontaktów z chorym psem. Unikamy też widoku cierpiącego z powodu schorzenia ukochanego pupila, a w skrajnym przypadku – konieczności jego uśpienia.

Zalety szczepienia psa sięgają jeszcze dalej. Im więcej zaszczepionych zwierząt, tym wyższe bezpieczeństwo całej populacji. Szczepiąc swojego czworonoga, przyczyniamy się do poprawy zdrowia innych psów.

Czy szczepienie psa jest bezpieczne?

Każdy zabieg może wywoływać powikłania i zawsze należy się z tym liczyć. Co do zasady jednak szczepionki nowej generacji – zarówno ludzkie, jak i zwierzęce – są bardzo bezpieczne i ryzyko związane z brakiem szczepionki zdecydowanie przewyższa to mogące wynikać z powikłań poszczepionkowych.

Aby szczepionka była bezpieczna, trzeba wybrać odpowiedni moment podania preparatu. Zasady znów są tu analogiczne jak w przypadku ludzi. Nie należy szczepić zwierzęcia osłabionego, chorego. W przypadku suk cieczka, ciąża i laktacja wykluczają zaszczepienie. Niezależnie od przyczyn gorszej kondycji zwierzaka, trzeba przeczekać ten czas aż do momentu, gdy będziemy pewni, że pies jest w pełni sił i jego organizm dobrze zareaguje.

Na skuteczność szczepionki wpływ mają: wiek psa, częstotliwość podawania preparatu oraz odrobaczanie. Warto przeprowadzić je przed zaszczepieniem. Jeżeli chcemy zapewnić pupilowi jak najsilniejszą odporność, warto przyłożyć się do pilnowania szczepień w pierwszych latach życia. Nie licząc tego od wścieklizny, szczepienia należy wykonywać raz na dwa lata.

Materiał Partnera