Data: 3 grudnia 2019 Kategoria: Zdrowy styl życia
wkłady kwasoodporne

Dlaczego komin powinien być kwasoodporny?

Spalanie paliw takich jak węgiel, gaz i olej skutkuje nie tylko wytworzeniem ciepła potrzebnego do ogrzewania domu, ale również spalin. Ta mieszanka gazów może być bardzo niebezpieczna – nie tylko dla naszego zdrowia, ale również struktury komina, przez który wydostaje się ona do środowiska zewnętrznego. Żeby minimalizować ryzyko zniszczenia komina, powinien on być wyposażony w specjalny wkład o wysokie odporności na związki kwasowe.

Co znajduje się w spalinach?

Szczegółowy skład spalin jest różny w zależności od tego, jakiego paliwa używamy do ogrzewania domu. Wyróżnia się jednak kilka głównych związków chemicznych, które wchodzą w skład tej mieszanki. Są to przede wszystkim tlenek siarki oraz tlenek azotu. Oba mogą ulegać utlenianiu i przekształcać się w kwasy tlenowe, które – jak się okazuje – mają bardzo negatywny wpływ na stan naszego komina. Dodatkowo w spalinach znajduje się pewna ilość pary wodnej, której również nie pozostaje bez wpływu na komin.

Spaliny w kominie – czym to grozi?

Opisane wyżej połączenie – tlenków siarki i azotu oraz pary wodnej – może mieć bardzo destrukcyjne działanie dla wewnętrznych powierzchni komina. Dlaczego?

Jeśli temperatura poza kominem jest dużo niższa, niż w jego wnętrzu, może dojść do kondensacji pary wodnej, która zaczyna się osadzać pod postacią rosy na wewnętrznych ściankach komina – wyjaśnia przedstawiciel firmy TanieKominy.plPowstała woda łatwo miesza się z utlenionymi związkami chemicznymi, co prowadzi do powstania kwasów o silnych właściwościach korodujących. Komin, który nie został zabezpieczony przed ich działaniem stopniowo niszczeje, tracąc swoją szczelność, co prowadzi do licznych, groźnych konsekwencji – od pogorszenia ciągu, po przenikanie trujących związków chemicznych, takich jak tlenek węgla. W takiej sytuacji dochodzi do bezpośredniego zagrożenia życia – tlenek węgla, nazywany czadem, to bezwonny i bezbarwny gaz, który w krótkim czasie może prowadzić do poważnych zatruć, a nawet śmierci.

Co robić?

Rozwiązaniem problemu kwaśnych związków chemicznych zawartych w spalinach jest zainstalowanie wewnątrz przewodu kominowego specjalnego wkładu wykonanego ze stali kwasoodpornej i podłączanego bezpośrednio do kotła grzewczego. Właściwości fizyczne wkładu sprawiają, że jest on całkowicie niepodatny na korozję wynikającą z kontaktu ze spalinami. Wysokiej jakości wkłady kwasoodporne możemy znaleźć w ofercie firmy TanieKominy.pl – zalecane są one szczególnie do odprowadzania spalin z paliw gazowych i olejowych. Do spalin z paliw stałych, które charakteryzują się bardzo wysoką temperaturą powinny być stosowane wkłady kominowe kwaso-żaroodporne.

Materiał Partnera