Data: 18 września 2018 Kategoria: Zdrowy styl życia
Ćwiczenia na poprawę koncentracji

Ćwiczenia na koncentrację dla dzieci. Przegląd metod

Zdolność do skoncentrowania uwagi na wykonywanej czynności jest niezwykle ważna w procesie nauki, dlatego warto trenować ją już od najmłodszych lat. Można to robić na bardzo wiele sposobów, a szczegółowy dobór metod uzależniony jest od indywidualnych predyspozycji oraz potrzeb ucznia. Zobaczmy, na czym polegają ćwiczenia na koncentrację dla dzieci.

Ćwiczenia na poprawę koncentracji

Umiejętność koncentracji można ćwiczyć na wiele sposobów, głównie poprzez gry i zabawy angażujące umysł dziecka do większego wysiłku. Oto niektóre z nich:

  • Dopasowywanie kształtów – zabawa polega na przekładania klocków o zróżnicowanym kształcie przez otworu, żeby wrzucić je do pojemnika
  • Gdzie jest…? – to popularna gra, polegająca na wskazywaniu, pod którym z kilku pojemników umieszczony jest konkretny przedmiot. Przedmiot umieszcza się pod jednym z pojemników tak, żeby dziecko to widziało, następnie pojemniki zamienia się miejscami. Zabawa wymusza na dziecku uważne obserwowanie ruchu pojemników.
  • Memory – czyli gra w zapamiętywanie. Polega na wskazywaniu par kart o jednakowym rysunku. Karty umieszcza się rewersami do góry w kilku rządkach, następnie odkrywa po dwie w jednej turze – jeśli wybrane zostaną dwie karty o różnych rysunkach, należy je odłożyć na miejsce. Jeśli karty mają ten sam rysunek, zostają zabrane z puli.
  • Puzzle – czyli klasyczne układanie obrazu z wielu elementów.
  • Żonglowanie – ta prosta zabawa bardzo mocno stymuluje rozwój obu półkul mózgowych, ponieważ wymusza współprace z nimi oraz synchronizację działań. W efekcie powstają między nimi nowe połączenia nerwowe
  • Łamigłówki – między innymi wskazywanie różnic między rysunkami i labirynty
  • Gry planszowe, warcaby – to propozycja dla dzieci na tyle dużych, by mogły przyswoić sobie zasady gry. Poza treningiem koncentracji gdy mogą wpływać na rozwój wyobraźni, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz słownictwa
  • Detektyw – do zabawy potrzebujemy zdjęcia lub obrazka z dużą ilością szczegółów. Pokazujemy je dziecku przez około minutę, następnie zakrywamy i zadajemy pytania. Żeby na nie odpowiedzieć dziecko musi bardzo uważnie obejrzeć obrazek i zapamiętać, co się na nim znajduje.

Terapia integracji sensorycznej

Powyższe ćwiczenia możemy w wolnej chwili wykonywać z dzieckiem w domu. Niekiedy zdarza się jednak, że trening koncentracji wymagać będzie profesjonalnej pomocy – znajdziemy ją Instytucie Wspierania Rozwoju w Gdańsku, specjalizującym się w prowadzeniu terapii integracji sensorycznej w zaburzeniach rozwoju. W celu sprawdzenia, czy dziecko doświadcza problemów rozwojowych potrzebne jest jego szczegółowe zbadanie – należy pamiętać, że dzieci generalnie mają problem ze skupieniem uwagi na jednej czynności przez czas dłuższy niż 20-30 minut, dlatego jeśli zauważymy taką tendencję w zachowaniu naszego dziecka, nie powinniśmy zakładać, że rozwija się ono inaczej niż rówieśnicy. Warto jednak zadbać o to, by miało ono dobre warunki do rozwoju, między innymi ograniczyć liczbę zabawek, które mogą rozpraszać jego uwagę, oraz odpowiedzialnie dozować dostęp do urządzeń elektronicznych – telewizora, komputera czy urządzeń mobilnych.

Materiał Partnera