Data: 29 października 2018 Kategoria: Zdrowy styl życia
witamina d

5 faktów o witaminie D, których nie znałeś

Witamina D ma kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia jesienią i zimą, a jej prawidłowe uzupełnianie pomaga zapobiec osteoporozie. To wiedzą wszyscy, a jednak badania wskazują, że nawet ponad 80% Polaków cierpi na niedobór tej witaminy. Oto pięć faktów na temat witaminy D, których nie znałeś.

W naszej szerokości geograficznej, szczególnie zimą i jesienią, jesteśmy szczególnie narażeni na niedobór witaminy D. Skutki takiego stanu mogą być bardzo poważne, dlatego warto zaczerpnąć wiedzy na temat działania tej substancji.

1. Objawy niedoboru witaminy D to nie tylko jesienna chandra

Choć jednym z typowych znaków, że w Twoim organizmie brakuje witaminy D, jest obniżenie nastroju i apatia, to nie są jedyne symptomy pomagające rozpoznać, że czas rozpocząć suplementację. Pojawić się może także szereg innych objawów, w tym: brak apetytu, biegunka, wymioty, nudności. Na niewłaściwą podaż witaminy D mogą też wskazywać bóle głowy i oczu, a także świąd skóry.

2. Witamina D wpływa na układ kostny

Witamina D bierze udział w mineralizacji tkanki kostnej oraz reguluje gospodarkę wapniowo-fosforową. Co to oznacza? Po pierwsze – wszelkie bóle kości oraz ich łamliwość mogą wskazywać na niedobór witaminy D. Skutkitakiego stanu mogą zaś być bardzo poważne, bo substancja ta wpływa na kształtowanie, regenerację i tworzenie się kości i zębów. Brak witaminy D w organizmie to zwiększone ryzyko złamań, trudniejsze leczenie próchnicy, a nawet groźba osteoporozy, osteomalacji oraz krzywicy u dzieci.

3. Witamina D jest kluczowa dla kobiet w ciąży

Witamina D ma znaczny wpływ na prawidłowy rozwój prenatalny dziecka oraz dobre samopoczucie kobiety w ciąży. Jeśli u przyszłej mamy wystąpi niedobór witaminy D, skutki mogą być bardzo poważne – zwiększa się ryzyko zachorowania na cukrzycę ciążową, a u malucha – zachorowania na choroby metaboliczne, autoimmunologiczne i naczyniowe oraz na złamania kości.

4. Mocno opalona skóra i otyłość – przyczyny niedoboru

Za niedobór witaminy D odpowiada głównie niedostateczna ilość czasu ekspozycji skóry na promienie słoneczne. Może na to wpłynąć specyfika warunków klimatycznych w naszej strefie geograficznej – krótkie dni, niskie temperatury i niewielkie nasłonecznienie, a niekiedy także i zanieczyszczenie powietrza. Nie każdy jednak wie, że mocno opalona skóra o wiele gorzej syntetyzuje witaminę D. Do zaburzenia metabolizmu tej substancji może się z kolei przyczynić otyłość.

5. Witamina D występuje też w pożywieniu

Substancja ta występuje w niewielu składnikach spożywczych, a dodatkowo jej stężenie jest zwykle na tyle niskie, że trudno zapewnić sobie wystarczającą podaż witaminy D bez suplementacji. Bogaty w tę substancję jadłospis powinien uwzględniać: tłuste ryby, żółtka jaj, mleko i sery oraz niektóre grzyby.

Materiał Partnera