Data: 15 lutego 2020 Kategoria: Uroda
pękające pięty

Problem pękających stóp. Jak się z nim uporać?

Problem pękających pięt dotyczy wielu osób. Przyczyną pękania pięt jest przede wszystkim przesuszenie skóry oraz nagromadzenie grubej warstwy zrogowaciałego naskórka. Dolegliwość tę może powodować także noszenie niedopasowanego obuwia. W niektórych przypadkach pękające pięty związane są z działaniem czynników chorobowych, np. pojawieniu się tej dolegliwości sprzyja nadwaga, cukrzyca oraz zaburzenia krążenia w obrębie kończyn dolnych.

Dlaczego pękają pięty?

Jedną z głównych przyczyn pękania pięt są zaniedbania pielęgnacyjne, a także tryb życia i stan zdrowia. Osoby wykonujące pracę w ciężkim obuwiu oraz noszące ciasne, niewłaściwie dopasowane buty także mogą z czasem zauważyć, że skóra na ich piętach zaczyna pękać. Przyczyną pękania pięt są też nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu oraz schorzenia ogólnoustrojowe. Problem zwykle nasila się wraz z wiekiem, co ze względu na dotkliwy ból, ogranicza seniorom możliwości samodzielnego, normalnego funkcjonowania. Stopy narażone są na duże przeciążenia oraz wymagają stałego dbania o utrzymanie prawidłowego nawilżenia naskórka. Jest to dość trudne, gdy mamy skłonność do pojawiania się opornych na działanie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych zrogowaceń. W celu ograniczenia pękania pięt konieczne jest systematyczne stosowanie dobrych kosmetyków o działaniu odżywczym, nawilżającym i regenerującym. Doskonałym wyborem są naturalne i bezpieczne dla zdrowia dermokosmetyki, które pomagają radzić sobie z wieloma problemami skórnymi i są także polecane do pielęgnacji stóp, na których pojawiają się pęknięcia oraz zrogowacenia.

Pękające pięty nie są jedynie problemem natury kosmetycznej. Powstałe na skórze pęknięcia, a nawet głębokie rany powodują ból, utrudniają chodzenie oraz są przyczyną nawracających stanów zapalnych o podłożu bakteryjnym i grzybiczym. Mogą one być poważnym zagrożeniem dla zdrowia zwłaszcza w przypadku osłabionej odporności organizmu np.  osób starszych, które często zmagają się z problemem pękających pięt. Sposobem na uporanie się z problemem jest przede wszystkim wyleczenie stanów zapalnych i właściwa pielęgnacja stóp, która zapobiega nawrotom bolesnych dolegliwości – wyjaśnia ekspert z firmy COSMET-NATURE DYSTRYBUTOR PRODUKTÓW FIRMY ASEPTA.

Jak skutecznie poradzić sobie z pękającymi piętami?

Podstawą zapobiegania pękaniu pięt jest właściwa pielęgnacja skóry stóp. Trzeba zadbać przede wszystkim o stosowanie skutecznych preparatów o działaniu nawilżającym, odżywczym, regenerującym oraz pamiętać o zabiegach złuszczających, które można wykonać w gabinecie kosmetycznym, podologicznym lub w domowym zaciszu. Stopy muszą być zawsze utrzymywane w nienagannej czystości, aby ograniczyć ryzyko rozwoju stanów zapalnych, które są szczególnie trudne do wyleczenia w przypadku cukrzyków, a także osób cierpiących z powodu nadmiernej potliwości stóp. Problem nadmiernego pocenia się stóp także pozwala rozwiązać właściwa pielęgnacja specjalistycznymi kosmetykami oraz preparatami leczniczymi. Wybór produktów do pielęgnacji stóp powinien uwzględniać ich naturalny i przyjazny dla skóry skład oraz skuteczność działania. Kryteria te spełniają specjalistyczne dermokosmetyki o udowodnionym klinicznie działaniu i bezpieczeństwie stosowania. W przypadku pojawienia się pęknięć można sięgnąć po intensywnie nawilżający balsam, który ma także właściwości ochronne. Po wyleczeniu problemu trzeba stosować kosmetyki nawilżające i ochronne zapobiegawczo, aby uniknąć nawrotu bolesnych dolegliwości.

Materiał Partnera