Data: 5 lutego 2018 Kategoria: Uroda

Olejki – hit w pielęgnacji. Poznaj 2 najlepsze dla zdrowia i urody

Panuje powszechny pogląd, że oleje to tłuste, tuczące i szkodliwe substancje. Okazuje się jednak, że mogą nas mile zaskoczyć. Są bowiem wśród nich takie, które nie tylko leczą i poprawiają urodę, ale również… odchudzają. Zanim całkiem wykreślisz oleje ze swojej listy – poznaj bliżej dwa poniższe.

1. Olejek kokosowy – dietetyk, że do rany przyłóż

Olejek kokosowy to prawdziwy ewenement. Ma wysokie stężenie nasyconego kwasu tłuszczowego, a zatem – wedle wszelkich prawidłowości – powinien być niezdrowy. Tymczasem kwas laurynowy, który tu dominuje sprawia, że olej kokosowy nie tylko nie szkodzi, ale wręcz…leczy i odchudza! Olej kokosowy podnosi poziom dobrego cholesterolu, dostarcza energii do organizmu i przyspiesza metabolizm, a zatem pomaga kontrolować masę ciała.

Kwas laurynowy działa bakteriobójczo, oraz wzmacnia odporność.Olejek można nakładać na ciało, dłonie i stopy (zapobiega namnażaniu się grzybów i drożdżaków), oraz wcierać w skórę głowy, aby ją oczyścić i pozbawić toksyn oraz resztek kosmetyków.

Kolejną cenną właściwością olejku kokosowego jest to, że ma wysoką temperaturę dymienia, czyli – innymi słowy – dobrze znosi wysokie temperatury i w wersji rafinowanej nadaje się do smażenia.

2. Olejek lniany – na pędzlu artystów, na widelcu dietetyków

Olejek lniany to kolejny unikat. Biały kruk wśród olejków – jego właściwości zdrowotne są potężne, ponieważ jako jedyny zawiera odpowiednią proporcję kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3. Dzięki temu najlepiej ze wszystkich tłuszczy wspomaga leczenie nowotworów – wielu specjalistów uważa, że olej lniany prześciga w tej dziedzinie nawet tran.

Kolejną cenną właściwością oleju lnianego jest to, że “wspiera” sportowców, a dokładniej: wytrzymałość oraz wydolność ich organizmu. Ponadto wspomaga on procesy trawienne i regeneruje błony śluzowe w układzie trawiennym.

Kochają go również malarze – już w starożytności używano go, aby zabezpieczyć powierzchnię obrazów lub fresków. Olej lniany po dziś dzień jest dosyć istotnym składnikiem emulsji temperowej.

Kobiety również docenią jego odmładzające właściwości – doskonale pielęgnuje on bowiem przesuszoną skórę i jest ratunkiem dla łamliwych, zniszczonych włosów, pozbawionych sprężystości.

Materiał Partnera