Data: 20 września 2018 Kategoria: Uroda
Kosmetyki naturalne

Kosmetyki naturalne – jakie standardy powinny spełniać?

W ostatnich latach coraz wyraźniejszy jest trend na korzystanie z produktów naturalnych, wytwarzanych ze składników pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, jak najmniej przetworzone i zawierające jak najmniej chemii. Trend ten dotknął również branży kosmetycznej – produkty z tej kategorii oznaczone jako naturalne znajdziemy w niemal każdej drogerii. Czym są takie produkty i jakie wymogi są co do nich stosowane?

Czym jest kosmetyk naturalny?

Według polskiego i unijnego ustawodawstwa kosmetyk to „każdy produkt przeznaczony do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego (skórą, owłosieniem, paznokciami, wargami i zewnętrznymi narządami płciowymi) lub z zębami i błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym zadaniem jest ich czyszczenie, perfumowanie, lub ochranianie aby utrzymywać je w dobrym stanie, zmieniać ich wygląd lub poprawiać zapachy ciała” (dyrektywa Komisji EU dotycząca produktu kosmetycznego (76/768/EWG)). To ogólna definicja kosmetyków, która nie wyjaśnia czym jest kosmetyk naturalny – takie wyjaśnienie znajdziemy dopiero w wytycznych Komitetu Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy. Zgodni z nimi kosmetyk naturalny to „produkt, który ma upiększać i pielęgnować za pomocą substancji naturalnych, przyjazny dla skóry i środowiska, sprzyjający zdrowiu, wspierający samoregulację organizmu i wspomagający przez długi czas utrzymywanie naturalnej urody i harmonijny rozwój ciała i ducha, a otrzymywany jest ze składników pochodzenia naturalnego (roślinnego, zwierzęcego, mineralnego), uzyskanych metodami fizycznymi (np. tłoczenie, ekstrakcja, filtracja, destylacja, suszenie itp.), mikrobiologicznymi lub enzymatycznymi.” Firmą specjalizującą się w produkcji kosmetyków zgodnie z obowiązującymi normami jest Exim Pharma Laboratories.

Jakie standardy muszą spełniać kosmetyki naturalne?

Teoretycznie każdy producent kosmetyków może na opakowaniu umieścić informację, że jego produkt jest naturalny – jest to dość częsta praktyka, warto jednak pamiętać, że oznaczanie produktu jako „eko”, „bio”, „natural” nie daje nam żadnej gwarancji, że faktycznie mamy do czynienia z produktem naturalnym. Gwarancję taką dają jedynie certyfikaty, przyznawane produktom przez niezależne organizacji certyfikujące, takie jak ECOCERT, COSMEBIO, SOIL ASSOCIATION czy COSMOS. Każda z nich posiada nieco inne standardy oceny, czy dany produkt można uznać za naturalny. Przykładowo zgodnie ze standardem ECOCERT, najbardziej znanej z przedstawionych jednostek, kosmetykiem naturalnym jest produkt zawierający minimum 95% produktów pochodzenia naturalnego i maksymalnie 5% składników syntetycznych. Inna sprawa, że jednostki certyfikujące wprowadzają rozróżnienie między kosmetykami naturalnymi i ekologicznymi. Żeby produkt mógł zostać uznany za ekologicznym zgodnie z wymogami ECOCERT, ponad 50% składników naturalnych wykorzystanych w produkcji musi pochodzić z ekologicznym upraw. Warto również zwrócić uwagę na oznaczenia mówiące o tym, czy produkt jest przyjazny dla zwierząt. Stosowne certyfikaty wystawia Międzynarodowy Związek Producentów Przeciwko Stosowaniu Testów na Zwierzętach.

Materiał Partnera