Data: 29 sierpnia 2019 Kategoria: Stomatologia
Profilaktyka stomatologiczna

Zasady profilaktyki stomatologicznej

Stare powiedzenie mówi, iż lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Wiele w tym prawdy, zwłaszcza gdy chodzi o higienę jamy ustnej. Zaniedbania w tym zakresie mogą doprowadzić do rozwoju próchnicy i innych chorób zębów oraz przyzębia. Jeśli zatem chcemy uniknąć bolesnych dolegliwości oraz inwazyjnych zabiegów i zachować zdrowy uśmiech na dłużej, warto przestrzegać podstawowych zasad profilaktyki stomatologicznej. Co dokładnie się na nią składa?

Nie tylko szczotkowanie

Nie ulega wątpliwości, iż podstawowym elementem profilaktyki stomatologicznej jest mycie zębów. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących prawidłowego szczotkowania zębów. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią szczoteczkę oraz pastę. Do wyboru mamy m. in. szczoteczki twarde, średnie i miękkie, a także o cylindrycznym kształcie. Na rynku dostępne są też pasty dostosowane do potrzeb pacjenta, np. wybielające. Ważne jest, aby zęby szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Jak się jednak okazuje, szczotkowanie to nie jedyna czynność, o której należy pamiętać w kontekście przestrzegania zasad higieny jamy ustnej. Kompleksowa profilaktyka stomatologiczna powinna bowiem obejmować również czyszczenie zębów przy pomocy nici dentystycznej, która pomoże skutecznie usunąć resztki pokarmów z przestrzeni między zębami. Oprócz tego warto również stosować specjalne płyny do płukania ust, np. o działaniu przeciwbakteryjnym.

Wizyty w gabinecie

W naszym społeczeństwie do niedawna pokutował mit o konieczności wizyty u dentysty wyłącznie w przypadku dolegliwości bólowych. Niestety w takim przypadku może być już za późno na mało inwazyjne zabiegi. – Przestrzega specjalista z gabinetów Stomatologia dr Pańczyk w Warszawie.

Dlatego tak ważne jest, by regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny – systematyczne kontrole przeprowadzane przez dentystę pozwolą na szybkie wychwycenie ewentualnych zmian chorobowych. Wczesna interwencja zaoszczędzi nam bólu, czasu i pieniędzy, umożliwiając skuteczne leczenie. Poza tym profilaktyczne wizyty u stomatologa obejmują zabiegi takie jak:

  • Skaling – to metoda pozbycia się kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków;
  • Piaskowanie – czyli usuwanie osadu z zębów;
  • Lakierowanie – pokrywanie zębów warstwą fluoru;
  • Lakowanie – wypełnianie bruzd.

Zadbane zęby będą zdrowsze, mocniejsze i ładniejsze, a przede wszystkim staną się bardziej odporne na działanie niekorzystnych czynników i rozwój chorób, takich jak próchnica czy parodontoza.

Materiał Partnera