Data: 13 września 2019 Kategoria: Stomatologia

Zasady profilaktyki stomatologicznej

Przestrzeganie podstawowych zasad profilaktyki stomatologicznej zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy zębów i tym samym poważnych problemów z uzębieniem. Uzupełnieniem codziennej domowej higieny jamy ustnej są zabiegi wykonywane w gabinetach takie jak piaskowanie, lakierowanie czy usuwanie kamienia nazębnego. Jak więc dbać na co dzień o zęby, by pozostały jak najdłużej zdrowe?

Codzienna higiena

Codzienna higiena to kluczowa sprawa dla zachowania zdrowych, ładnych zębów. Zęby powinno się myć minimum dwa razy dziennie (rano i wieczorem), ale jeśli komuś czas na to pozwala, wskazane jest, by myć je po zjedzeniu każdego posiłku. Jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, pomocne może okazać się żucie gumy bez cukru. Oprócz szczoteczki i pasty do zębów przyda się nić dentystyczna służąca do dokładnego czyszczenia przestrzeni między zębami. Ważnym elementem domowej higieny uzębienia są też płyny do higieny jamy ustnej zawierające fluor. Samo szczotkowanie może nie wystarczyć, by usunąć spomiędzy zębów resztki jedzenia. Warto też przyjrzeć się swojej codziennej diecie: zębom najbardziej szkodzi cukier przyczyniający się do rozwoju próchnicy. Dieta zdrowa dla zębów powinna zawierać odpowiednią ilość wapnia i fluoru. Do tego, jeśli zależy nam na tym, żeby zęby były nie tylko zdrowie, lecz też miały ładny biały kolor, trzeba zrezygnować z picia kawy i palenia papierosów.

Wizyty w gabinecie stomatologicznym

Jednak nawet jeśli będziemy należycie dbać o zęby na co dzień, może się okazać, że w uzębieniu pojawi się próchnica. Dlatego – jak podkreśla nasz ekspert z Przychodni Lekarskiej Del MED – ważne jest, by przychodzić regularnie na wizyty kontrolne do dentysty, nawet jeśli żaden ząb akurat nie boli. Im wcześniej próchnica zostanie wykryta, tym większe szanse na wyleczenie zęba i brak komplikacji u pacjenta.

Zabiegi profilaktyczne

Profilaktyka stomatologiczna w gabinecie obejmuje kilka zabiegów. Piaskowanie zębów to usunięcie z nich osadu i przebarwień, przeprowadzane z wykorzystaniem aparatu aplikującego specjalny płyn pod ciśnieniem. Po piaskowaniu wykonywane jest polerowanie zębów. Piaskowanie zapobiega paradontozie. Lakierowanie jest zabiegiem pokrywania zębów preparatem z zawartością fluoru. Zapobiega ono próchnicy i nadwrażliwości zębów. Próchnicy zapobiega też lakowanie, które jest wykonywane głównie u dzieci. Ostatni z zabiegów – skaling – to usuwanie kamienia nazębnego, który w formie osadu zalega na zębach. Nieusuwanie kamienia może prowadzić do rozwoju chorób przyzębia.

Materiał Partnera