Data: 24 kwietnia 2018 Kategoria: Stomatologia
leczenie-zebow

Zakres zabiegów stomatologicznych przeprowadzanych w ramach leczenia zachowawczego

Stomatologia zachowawcza to nic innego jak podstawowe usługi dentystyczne. Jej głównym zadaniem jest leczenie oraz zabezpieczenie zębów przed rozwojem próchnicy, a w razie potrzeby skierowanie pacjentów do stomatologów innych specjalizacji. Jaki jest dokładny zakres stomatologii zachowawczej?

Stomatologia zachowawcza bywa też nazywana stomatologią ogólną. Jej najważniejszym zadaniem jest kontrola, leczenie oraz zapobieganie próchnicy zębów. W trakcie wizyty stomatologicznej, lekarz dentysta dokładnie sprawdzi stan uzębienia, wykona odpowiednie zabiegi profilaktyczne oraz zajmie się leczeniem wykrytych ubytków. W zakres stomatologii zachowawczej wchodzi:

  • leczenie próchnicy zębów,
  • obudowa tkanek zęba materiałami światłoutwardzalnymi (czyli wypełnieniami potocznie nazywanymi plombami),
  • leczenie endodontyczne (kanałowe).

Zabiegi profilaktyczne

W ramach profilaktyki próchnicy, w gabinecie stomatologii zachowawczej wykonuje się także zabiegi mające na celu usunięcie kamienia nazębnego oraz płytki nazębnej, wzmocnienie struktury zębów, czyszczenie zębów oraz zabezpieczanie ich przed rozwojem bakterii próchnicowych. Przykładowe zabiegi z tego zakresu to: piaskowanie, lakierowanie, fluoryzacja oraz scaling zębów.

Jak przebiega leczenie próchnicy w stomatologii zachowawczej?

W przypadku stwierdzenia ubytków próchnicowych, lekarz stomatolog usuwa chore tkanki zęba i zakłada w to miejsce wypełnienie. Próchnicę można usuwać w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest to zabieg bezbolesny. Po opracowaniu ubytku, wypełnia się go za pomocą materiałów światłoutwardzalnych (kompozytowych), dzięki czemu ząb odzyskuje swój kształt i naturalny połysk. Ważne jest, aby stomatolog dobrze odwzorował naturalny kształt zęba, aby zachował swoją funkcjonalność i estetykę.

Jak dodaje stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Platinum Dental w Bełchatowie:

Pamiętajmy, że leczenie próchnicy ma znaczenie nie tylko dla wyglądu naszych zębów, ale także dla zdrowia całego organizmu. Bakterie znajdujące się w jamie ustnej mogą powodować schorzenia dziąseł, przyzębia, nieprzyjemny zapach z ust, a nawet choroby serca, nerek i stawów. Dlatego leczenie zachowawcze jest tak ważne i nie powinniśmy odwiedzać gabinetu tylko wtedy, gdy zmusi nas do tego ból zębów.

Profilaktyka jest zdecydowanie tańsza niż leczenie, dlatego powinniśmy regularnie badać zęby. Samo mycie i płukanie płynami antybakteryjnymi nie wystarczy. Okresowe kontrole najlepiej przeprowadzać raz na 3-6 miesięcy, w zależności od stanu naszych zębów.