Data: 9 października 2017 Kategoria: Stomatologia
dentysta

Jakie zabiegi wykonuje się w ramach stomatologii zachowawczej

Stomatologia zachowawcza jest podstawową dziedziną stomatologii. Lekarze dentyści, którzy się w niej specjalizują zajmują się kontrolą stanu zębów i przyzębia, leczeniem choroby próchnicowej zębów oraz wykonywaniem zabiegów  profilaktycznych. Jak dokładnie wygląda praca dentysty specjalizującego się w stomatologii zachowawczej, dowiesz się z naszego artykułu.

Przeprowadzanie kontroli uzębienia

Głównym zadaniem lekarza specjalizującego się w stomatologii ogólnej (bo tak również często nazywana jest stomatologia zachowawcza) jest przeprowadzanie kontroli stanu zębów swoich pacjentów. Na taką kontrolę każdy pacjent powinien się zgłaszać co pół roku. W trakcie kontroli stomatolog dokładnie sprawdzi, czy na żadnym zębie nie widać jakichś śladów bakterii próchnicowych oraz w razie czego przeprowadzi leczenie.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Stomatologicznej i Kosmetologicznej Codzienna Stomatologia w Mysłowicach:

Jeżeli ktoś nie wie, dlaczego warto udawać się dwa razy w roku na wizytę kontrolną do gabinetu stomatologicznego, powinien wiedzieć, że od momentu pojawienia się bakterii próchnicowych na zębie, do chwili powstania ubytku zazwyczaj mija trochę czasu. Wizyta kontrolna pozwala stomatologowi na dokładne sprawdzenie, czy na żadnym zębie nie widać próchnicy. Na tym pierwszym etapie, żeby ją usunąć wystarczy dokładnie wyczyścić ząb i go dodatkowo zabezpieczyć warstwą preparatu z fluorem. Później próchnica szybko może już się dostawać w głąb zębiny, doprowadzając tym samym do powstania ubytku i do konieczności wykonania borowania i wypełnienia go plombą.

Borowania żaden z pacjentów chyba nie lubi, dlatego zdecydowanie warto robić wszystko, żeby przeciwdziałać próchnicy, a nie czekać z wizytą u stomatologa do momentu aż konieczne będzie jej leczenie. Zwłaszcza, że nawet duży ubytek może być przez pacjenta przez długi czas niewyczuwalny. Ból pojawia się dopiero wtedy, gdy bakterie zdołają przebić się przez zębinę i dotrzeć do unerwionej i ukrwionej miazgi w kanałach zębowych. Wtedy pacjent nie zgłasza się do dentysty na kontrolę, ale z silnym bólem. Próchnicę w tym stadium można już jednak wyleczyć tylko wykonując leczenie kanałowe, którym także zajmuje się dentysta specjalizujący się w stomatologii zachowawczej.

Profilaktyka chorób zębów

Oprócz leczenia choroby próchnicowej, w ramach stomatologii ogólnej wykonuje się także zabiegi profilaktyczne mające na celu ich dokładne wyczyszczenie, wzmocnienie oraz dodatkowe zabezpieczenie przed rozwojem próchnicy. DO najczęściej wykonywanych zabiegów profilaktycznych należą skaling (usuwanie kamienia nazębnego), piaskowanie (usuwanie płytki nazębnej), fluoryzacja, lakowanie bruzd zębowych oraz lakierownie zębów.

Materiał Partnera