Data: 4 października 2019 Kategoria: Stomatologia

Wybielanie zębów u stomatologa

Usługi stomatologiczne to szeroki zakres zabiegów i leczenia, które mają za zadanie nie tylko odbudować zniszczone zęby, ale również przywrócić im estetyczny wygląd. Współcześnie, gdy stomatologia estetyczna cieszy się coraz większą popularnością, wybielanie zębów należy do jednych z bardziej powszechnych zabiegów.

Stomatolog spotyka się z tego typu zabiegami niemal codziennie w swoje praktyce, przywracając pacjentom radość i piękny, biały uśmiech. Skorzystanie z usług dentysty to znacznie bardziej rozsądny, a przede wszystkim skuteczny sposób, na trwałe odświeżenie koloru zębów.  Dwie podstawowe metody, z którymi można się spotkać w gabinecie dentystycznym to wybielanie przez stomatologa (metoda “in office”) albo wybielanie nakładkowe (które można wykonać w domu).

Przeciwwskazania do wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym to:

  • wiek poniżej szesnastego roku życia,
  • ciąża,
  • palenie papierosów, 
  • uczulenie na składniki zawarte w preparatach wybielających,
  • choroby dziąseł i przyzębia,
  • widoczne pęknięcia i uszkodzenia szkliwa,
  • odsłonięte szyjki i korzenie zębowe,
  • znaczna ilość wypełnień,
  • mocna nadwrażliwość szkliwa,
  • próchnica.

Wybielanie zębów u stomatologa

W gabinecie stomatologicznym preparaty do wybielania zębów zawierają wysokie stężenie nadtlenku wodoru. Zazwyczaj szybko przynoszą oczekiwane rezultaty, wyjątek może się pojawić u osób, które mają wyjątkowo odporne szkliwo. Atutem tego zabiegu jest krótki czas trwania, szybko zauważalne efekty, a także mniejsze ryzyko uszkodzenia dziąseł. We wstępnej diagnozie stomatolog ocenia kolor wyjściowy zębów, następnie usuwając kamień nazębny przygotowuje szkliwo do zabiegu. Aby zabezpieczyć dziąsła oraz obszary przyszyjkowe uzębienia nakłada specjalny preparat ochronny. Po tej czynności aplikuje środek wybielający. Pozostawia go na okres 15-20 minut, podczas którego- w zależności od wybranego środka wybielającego- mogą być dodatkowo używane lampy naświetlające. Jeśli uzyskane rezultaty nie są dość satysfakcjonujące, cały proces można powtarzać aż do osiągnięcia pożądanych rezultatów. warto jednak mieć na uwadze, że w pierwszym dniu zęby samoistnie się jeszcze rozjaśnią. Istotne są również zalecenia po zabiegu, by podtrzymać efekt. Pacjent powinien unikać przez kolejne trzy dni żywności o intensywnych kolorach (buraków, jagód), stosując tzw. białą dietę. Niewskazane jest również palenie w tym czasie papierosów.

Materiał Partnera