Data: 11 lipca 2016 Kategoria: Stomatologia, Uroda
wady zgryzu

Jak uzyskać prosty i piękny zgryz?

Zdrowe zęby ustawione w równych szeregach to nie tylko gwarancja pięknego uśmiechu, ale także komfortu podczas mówienia i jedzenia. Bez względu na główną motywację do konsultacji z ortodontą, podjęcie leczenia wady zgryzu jest zawsze dobrym pomysłem.

O zęby należy dbać od najmłodszych lat, a kwestia leczenia nieprawidłowości zgryzu jest najczęściej zaniedbywanym aspektem u młodszych dzieci – mówi specjalista z gabinetu ortodontycznego dr n. med. Beata Kaiser-Ziorkiewicz. Istnieje błędne przekonanie, że nie ma sensu zajmować się mleczakami, które i tak wypadną. Tymczasem od ustawienia zębów mlecznych u dziecka zależy sposób, w jaki będą ustawiały się podczas wyżynania zęby stałe.

Ortodoncja dla dzieci

Wczesna interwencja ortodontyczna daje szybsze efekty niż leczenie wad zgryzu w wieku późniejszym, dlatego lepiej zapobiegać ich powstawaniu. Terapia ortodontyczna dzieci sięga też po mniej inwazyjne metody. Rehabilitacja ortodontyczna na tym etapie życia opiera się często na dopasowaniu zestawu ćwiczeń mięśni twarzy, które pomagają w prawidłowym kształtowaniu zgryzu oraz doborze aparatów ruchomych.

Ortodoncja dla dorosłych

Kolejnym błędem jest wyznaczanie górnej granicy wiekowej dla podjęcia leczenia wad zgryzu. Współczesna ortodoncja dysponuje licznymi metodami, które pozwalają „wyprostować zęby” również u dorosłych. Częstym powodem do zaniechania leczenia jest obawa o nieestetyczny, zabawny wygląd stałych aparatów na zębach. Tymczasem stosowane obecnie aparaty są bardzo dyskretne, zaś ostateczny efekt zdecydowanie warty wysiłku.

Po co leczyć wady zgryzu?

Prosty zgryz jest cechą pożądaną nie tylko ze względu na estetykę uśmiechu. Nierówne ustawienie zębów wiąże się z wieloma niedogodnościami, takimi jak utrudnione przeżuwanie i artykulacja. Zatem posiadanie pięknego uzębienia nie tylko dodaje pewności siebie, ale też znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Materiał Partnera