Data: 28 czerwca 2016 Kategoria: Stomatologia
szczoteczki miedzyzebowe

Szczoteczki międzyzębowe – zbędny gadżet czy konieczność?

Podstawowym narzędziem do dbania o higienę jamy ustnej jest zwykła szczoteczka do zębów. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że usuwa ona jedynie zanieczyszczenia zalegające na łatwiej dostępnych powierzchniach zębów, natomiast nie jest w stanie dotrzeć do drobinek jedzenia, które dostały się pomiędzy nie. Aby się ich pozbyć konieczne jest zastosowanie nici dentystycznych lub specjalnych szczoteczek interdentalnych, zwanych również szczoteczkami międzyzębowymi.

Czym jest szczoteczka międzyzębowa?

W przeciwieństwie do tradycyjnej szczoteczki o dużej powierzchni i płaskiej główce, szczoteczki międzyzębowe przypominają swoim kształtem nieco wiertło – ich główki są wąskie i o obrotowym przekroju. Dzięki takiemu kształtowi możemy je włożyć w przestrzeń między zębami i usunąć z niej zanieczyszczenia, do których nie dociera zwykła szczoteczka, a które są w znacznej mierze odpowiedzialne za powstawanie infekcji jamy ustnej i sprawiają, że nasz oddech jest nieświeży. Na rynku dostępne są szczoteczki o różnej średnicy główki – powinniśmy na ten parametr zwracać dużą uwagę, gdyż szczoteczka o zbyt dużej średnicy będzie z trudem mieścić się między zębami i powodować ból podczas mycia, zaś o średnicy zbyt małej nie będzie w stanie dokładnie oczyścić przestrzeni międzyzębowej.

Szczoteczka a nić dentystyczna

Szczoteczki międzyzębowe są mniej popularne niż nici dentystyczne, korzystają z nich przeważnie osoby z założonym na stałe aparatem dentystycznym. Mimo wszystko każdy, kto dba o zdrowie jamy ustnej oraz ładny uśmiech, powinien rozważyć kupno takiej szczoteczki. Posiada ona dwie zalety, które sprawiają, że jest ona narzędziem skuteczniejszym niż nić. Po pierwsze, zróżnicowanie średnicy główek pozwala dobrać szczoteczkę odpowiednią dla naszych zębów – w przypadku zbyt dużych przestrzeni międzyzębowych, oczyszczenie ich nicią będzie utrudnione. Po drugie, szczoteczka posiada rączkę, dzięki której bez trudu sięgniemy również do tylnych zębów.

Wysokiej jakości szczoteczki międzyzębowe znajdziemy w ofercie producenta artykułów do higieny jamy ustnej, firmy Dentaid.

Materiał Partnera