Data: 18 października 2017 Kategoria: Stomatologia

Kiedy stosuje się leczenie endodontyczne

Leczenie kanałowe, bo tak powszechnie nazywane jest leczenie endodontyczne, jest wykonywane w sytuacjach, gdy nieleczona choroba próchnicowa zęba jest już w tak zaawansowanym stadium, ze nie ma możliwości wyleczenia jej tradycyjnymi metodami, tylko niezbędne jest dostanie się także do kanałów zęba. Kiedy dokładnie dochodzi do takich sytuacji oraz jaki jest przebieg leczenia kanałowego, dowiesz się z naszego artykułu.

Efekt nieleczonej próchnicy zęba

Konieczność wykonania leczenia kanałowego jest zazwyczaj efektem zaniedbania swoich zębów i niezgłaszania się na wizyty kontrolne do gabinetu stomatologicznego. Próchnica zęba zazwyczaj rozwija się bowiem stosunkowo wolno i zanim dojdzie do konieczności wykonania leczenia endodontycznego można ją pokonać w dużo prostszy i mniej inwazyjny sposób.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Almadent w Rzeszowie: Tak, wykonywanie regularnych wizyt kontrolnych w gabinecie dentystycznym jest szalenie ważne w przeciwdziałaniu choroby próchnicowej. Stomatolog ma bowiem możliwość wykrycia zalążków próchnicy jeszcze w formie jedynie drobnych przebarwień na zębach.  W takich przypadkach zabieg ogranicza się do dokładnego wyczyszczenia zęba oraz zabezpieczenia go preparatem z fluorem. W drugim stadium choroby, próchnica zaczyna się dostawać w głąb zębiny, powodując tym samym powstanie ubytku w zębie.  W takich sytuacjach niezbędne jest już borowanie, w celu oczyszczenia i ukształtowania ubytku oraz wypełnienie go plombą. W ostatnim stadium próchnica przebija się już przez zębinę i dociera do znajdującej się w kanałach zębowych miazgi. W takich sytuacjach niezbędne jest już przeprowadzenie leczenia kanałowego.

Ostatnia szansa na uratowanie chorego zęba przed ekstrakcją

Dotarcie bakterii próchnicowych do kanałów zębowych wiążę się z bardzo dużym bólem. Miazga zębowa składa się bowiem z nerwów oraz naczyń krwionośnych. Z tego względu pacjenci, u których konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego nie przychodzą do dentysty na wizytę kontrolną, ale zgłaszają się z bardzo silnym bólem, który nie pozwala im normalnie funkcjonować. Jedyną metodą na wyleczenie takiego zęba jest dokładne wyczyszczenie wszystkich kanałów (i to zarówno z bakterii, jak i ze zdrowej miazgi zębowej), ich ukształtowanie oraz wypełnienie gutaperką. W efekcie leczenia ząb jest martwy, jednak nadal może pełnić swoje funkcje i nie trzeba go usuwać.

Materiał Partnera