Data: 3 grudnia 2018 Kategoria: Stomatologia
stomatologia

Stomatologia cyfrowa 3D – na czym polega?

Na czym polega technika CAD/CAM?

Technologia CAD/CAM oparta jest na dwóch elementach: CAD (Computer Aided Design), czyli Komputerowo Wspomagane Projektowanie oraz CAM (Computer Aided Manufacturing), czyli Komputerowo Wspomagane Wytwarzanie. Technologia ta istnieje już od około 10 lat i stale jest udoskonalana.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Unimedex w Szczecinie, która jest jedną z niewielu przychodni dentystycznych w Polsce, w której wykorzystywana jest stomatologia cyfrowa:

Technologia ta póki co jest stosowana przede wszystkim w protetyce stomatologicznej do wykonywania stałych uzupełnień protetycznych oraz w stomatologii zachowawczej do szybkiego wykonywania indywidualnie dobranych wypełnień ceramicznych inlay, onlay oraz overlay. Technologia ta ma dwie olbrzymie zalety: precyzję oraz szybkość. Wykonanie mostu czy korony protetycznej często nie trwa bowiem nawet godziny. Wcześniej cały proces, począwszy od pobrania wycisków i wykonania zdjęć, poprzez zaprojektowanie i wykonanie uzupełnienia protetycznego, aż po jego założenie, często mógł trwać nawet kilka lub kilkanaście dni. Dziś możemy to zrobić w trakcie zaledwie jednej wizyty w gabinecie.

Pobranie danych do wykonania uzupełnień protetycznych

Wykorzystanie stomatologii cyfrowej 3D polega na wprowadzeniu do jamy ustnej pacjenta skanera. Za pomocą umieszczonej na jego końcówce kamery wykonywana jest seria zdjęć jamy ustnej. W zależności od celu przeprowadzanego badania, mogą to być zdjęcia konkretnego zęba i jego otoczenia lub zdjęcia całej jamy ustnej. Cała operacja skutkuje uzyskaniem trójwymiarowego obrazu zgryzu pacjenta i w zależności od zamierzonych celów daje precyzyjne dane umożliwiające stworzenie uzupełnienia protetycznego, wypełnień ceramicznych lub opracowanie planu leczenia wady zgryzu. Uzyskanie tak wielu przydatnych informacji nie trwa dłużej niż około 2-3 minuty.

Wykonanie uzupełnienia protetycznego

Po uzyskaniu precyzyjnych danych lekarz musi wprowadzić do systemu dodatkowe informacje: zaznaczyć dokładny obrys przygotowywanej korony lub uzupełnienia ceramicznego, kąt wprowadzenia czy ustawienie względem sąsiadujących zębów. Posiadając wszystkie potrzebne dane lekarz lub technik dentystyczny tworzy trójwymiarowy projekt uzupełnienia w oparciu o specjalistyczne oprogramowanie. W razie jakichkolwiek pomyłek, system CAM wskaże, którego elementu projektu nie można zmienić.

Cała operacja wykonywana przez doświadczonego specjalistę nie trwa dłużej niż około 20 minut. Po zakończeniu projektu jest on wysyłany do frezarki numerycznej. Dentysta wybiera jeszcze materiał, z którego będzie wykonane uzupełnienie i umieszcza je we frezarce. Po kilku, kilkunastu minutach otrzymujemy gotowe uzupełnienie.

Warto zaznaczyć, że stomatologia cyfrowa umożliwia wykonanie uzupełnień zębowych z większej ilości materiałów niż w technice tradycyjnej. Wcześniej niektóre bowiem, bez użycia frezarek numerycznych, nie mogły być tak dokładnie obrabiane.

Materiał Partnera