Data: 28 sierpnia 2017 Kategoria: Stomatologia

W jaki sposób dbać o zdrowie swoich zębów

Zasady dbania o stan zdrowia swoich zębów są bardzo proste, jednak wymagają od nas pewnej konsekwencji. Aby zapobiec powstawaniu ubytków oraz chorób przyzębia konieczne jest przestrzeganie zasad prawidłowej higieny jamy ustnej oraz wykonywanie regularnych wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Więcej informacji dowiesz się z naszego artykułu.

Zasady prawidłowej higieny jamy ustnej

Najważniejszym elementem dbania o stan swoich zębów oraz generalnie o stan jamy ustnej jest przestrzeganie zasad jej higieny. Każdy człowiek, jeżeli chce w poważny sposób zmniejszyć ryzyko rozwijania się na jego zębach bakterii próchnicowych powinien codziennie wykonywać trzy zabiegi higieniczne: szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz stosowanie płynu do płukania jamy ustnej.

Szczotkowanie zębów

Podstawowym zabiegiem higienicznym jest mycie zębów przy użyciu szczoteczki i pasty do zębów. Jest to zabieg, który dla większości z nas jest już codziennym rytuałem. Myjemy zęby rano po przebudzeniu oraz wieczorem przed pójściem spać. Czy to jednak wystarczy? Okazuje się, że nie do końca. Według stomatologów powinniśmy bowiem myć swoje zęby także po każdym spożytym posiłku. Tylko wtedy bowiem uda nam się usunąć gromadzące się na zębach resztki pokarmu oraz zneutralizować działanie obecnych w jamie ustnej kwasów. Jeżeli do tej pory nie myliśmy zębów także po posiłku, powinniśmy to zmienić.

Nitkowanie zębów i płukanie jamy ustnej

Dużo rzadziej stosowanymi zabiegami higieny jamy ustnej są nitkowanie zębów oraz ich płukanie specjalnym płynem z fluorem.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Centrum Stomatologicznego Margo we Wrocławiu: Nitkowanie zębów ma bardzo duże znaczenie w higienie jamy ustnej. Za pomocą nici dentystycznej możemy bowiem dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych, których nie uda nam się wyczyścić przy użyciu szczoteczki. A tam także gromadzą się resztki spożytego pokarmu. Przy pierwszym nitkowaniu zębów, czynność ta może nam się wydawać dość skomplikowana, jednak po kilku próbach z pewnością uda nam się już nabrać wprawy.

Nitkowanie powinniśmy wykonywać raz dziennie po ostatnim myciu zębów. Następnie warto jest je jeszcze wypłukać płynem do płukania jamy ustnej. Dzięki temu uda nam się pozbyć jeszcze więcej resztek pokarmu oraz dodatkowo zabezpieczyć zęby fluorem.

Wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym

Ostatnim elementem dbania o stan zdrowia swoich zębów jest regularne wykonywanie wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Na takie wizyty powinniśmy się zgłaszać co 6 miesięcy. W trakcie wizyty lekarz dokładnie obejrzy nasze zęby, sprawdzi czy na żadnym z nich nie ma śladów próchnicy oraz czy nigdzie nie powstały żadne ubytki. Oprócz tego w razie potrzeby wykona także zabiegi profilaktyczne, które mają na celu dodatkową ochronę zębów przed rozwojem bakterii, a także ich oczyszczenie z powstałej płytki oraz kamienia nazębnego.

Materiał Partnera