Data: 6 października 2017 Kategoria: Stomatologia

Jak skutecznie wyeliminować nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zębów to dokuczliwa, nierzadko bardzo bolesna i utrudniająca normalne funkcjonowanie przypadłość. Jak leczyć nadwrażliwe zęby? Czy konieczna jest konsultacja stomatologiczna?

Nadwrażliwość zębów – leczenie domowe

Przyczyną tej wyjątkowo uciążliwej dolegliwości jest odsłonięta zębina. Wówczas kanaliki zębinowe są wystawione na bezpośrednie działanie różnych bodźców (termicznych, osmotycznych, urazów mechanicznych lub czynników chemicznych) i kiedy się z nimi zetkną, odczuwamy ból (1). Może on być zarówno słaby, jak i bardzo ostry. Choć zazwyczaj nadwrażliwość przemija samoistnie po niedługim czasie od kontaktu z czynnikiem podrażniającym, może utrzymywać się dłużej i realnie obniżać komfort codziennego życia. Wówczas powinniśmy zastosować kilka podstawowych procedur.

Po pierwsze zmiana diety. Na czas leczenia musimy wykluczyć produkty, które potęgują ból – przede wszystkim słone, słodkie, kwaśne, bardzo zimne i gorące napoje oraz pokarmy (1). Kolejnym krokiem jest zmiana szczoteczki na miękką, która nie będzie dodatkowo podrażniać dziąseł. Warto też zainwestować w pastę do nadwrażliwych zębów, która nie powoduje mechanicznego ścierania szkliwa. Zwykłe pasty, cechujące się wysokimi zdolnościami abrazyjnymi, niestety mogą prowadzić do nadwrażliwości – zwłaszcza, gdy stosowane są regularnie, od dłuższego czasu (2).

Stomatologiczne leczenie nadwrażliwości zębiny

Domowe sposoby zawiodły lub też przyniosły nikłe efekty? Wobec tego musimy poddać się leczeniu stomatologicznemu. Jeśli nadwrażliwość nie wywołuje ogromnego bólu i tym samym nie utrudnia nadmiernie funkcjonowania, dentysta z pewnością będzie chciał wyeliminować problem metodami nieinwazyjnymi, np. przy użyciu specjalnych preparatów, które znoszą dolegliwości bólowe. Kiedy to nie zadziała, być może zaproponuje uzupełnienie ubytków materiałem kompozytowym. Ostatecznym rozwiązaniem jest leczenie kanałowe, które równa się uśmierceniu zęba (1). Jeśli więc ząb jest zdrowy i nie kwalifikuje się do poważnego leczenia, stomatolodzy na ogół chcą uniknąć leczenia endodontycznego.

Czytaj więcej na adamed.expert 

  1. Dr n. med. Tomaszewska I. Nadwrażliwość zębów.http://stomatologia.mp.pl/choroby-i-leczenie-zebow/107700,nadwrazliwosc-zebow, Data dostępu: 17.05.2017
  2. Dr n. med. Pawlik A. Nadwrażliwość zębiny.http://stomatologianews.pl/nadwrazliwosc-zebiny/, Data dostępu: 17.05.2017


Materiał Partnera