Data: 25 października 2017 Kategoria: Stomatologia

Rodzaje zabiegów przeprowadzanych w ramach stomatologii zachowawczej

Stomatologia zachowawcza, znana także jako stomatologia ogólna, jest podstawowym rodzaje usług dentystycznych. Specjalizujący się w stomatologii zachowawczej lekarze zajmują się przeprowadzaniem badań kontrolnych zębów, leczeniem skutków choroby próchnicowej, a także wykonują zabiegi profilaktyczne, mające na celu wzmocnienie zębów i ich dodatkowe zabezpieczenie przed skutkami działania bakterii próchnicy.

Wizyty kontrolne u stomatologa

Jednym z głównych zadań lekarza ze specjalizacją ze stomatologii zachowawczej jest przeprowadzanie wizyt kontrolnych pacjentów. W trakcie takiej wizyty dentysta dokładnie sprawdza zęby oraz dziąsła pacjenta, patrzy czy na zębach nie ma żadnych zalążków próchnicy, a dziąsłom nie zagrażają żadne stany zapalne. W przypadku wykrycia w zębach jakichś ubytków, w trakcie wizyty wykonuje także leczenie zęba obejmujące oczyszczenie ubytku oraz jego uzupełnienie plombą. Na wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, każdy z nas powinien się zgłaszać dwa razy w roku. Jest to bardzo ważne, jeżeli chcemy mieć pewność, że przeprowadzane zabiegi higieniczne są w pełni skuteczne i na naszych zębach nie ma śladów próchnicy.

Zabiegi profilaktyczne

W trakcie wizyty kontrolnej, stomatolog wykonuje także zabiegi profilaktyczne, które mają na celu wzmocnienie struktury zębów, ich dokładne wyczyszczenie oraz dodatkowe zabezpieczenie przez rozwojem bakterii próchnicowych.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Rodentia w Opolu: Głównym zadaniem profilaktyki stomatologicznej jest oczyszczenie zębów z gromadzącej się płytki oraz kamienia nazębnego. W tym celu wykonuje się piaskowanie oraz skaling zębów. Po dokładnym oczyszczeniu zębów, są one jeszcze zabezpieczane poprzez lakierowanie, lakowanie bruzd zębowych oraz fluoryzację. Wszystkie wspomniane zabiegi profilaktyczne powinny być wykonywane co pół roku, czyli w trakcie każdej wizyty kontrolnej.

Leczenie kanałowe

Do gabinetu stomatologii ogólnej trafiają także tzw. pacjenci z bólem. Zazwyczaj ból ten jest spowodowany niewykrytą w porę chorobą próchnicową zęba. Bakterie próchnicy rozwijają się na zębach zgodnie z określonym schematem. Na początku są widoczne jedynie w formie drobnych przebarwień, i bez problemu można je usunąć w trakcie wizyty kontrolnej u dentysty. Z czasem jednak przedzierają się przez szkliwo i zaczynają atakować zębinę. Na tym etapie dochodzi do powstania ubytku. W tym momencie pacjent zazwyczaj nie odczuwa jeszcze bólu. Pojawia się on dopiero wówczas, gdy próchnica poradzi sobie także z zębiną i dociera do unerwionej i ukrwionej miazgi w kanałach zębowych. W takich przypadkach nie wystarczy już tylko klasyczne borowanie, ale konieczne jest również wykonanie leczenia kanałowego, którym także zajmuje się lekarz specjalizujący się w stomatologii zachowawczej. Bez względu na stopień zaawansowania choroby próchnicowej zęba, jeżeli istnieje ryzyko odczuwania bólu, leczenie zawsze odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu leczenie przebiega bez zbędnego stresu.

Materiał Partnera