Data: 28 stycznia 2019 Kategoria: Stomatologia

Rodzaje uzupełnień protetycznych

Uzupełnienia protetyczne nie tylko służą zamaskowaniu nieestetycznych ubytków w uzębieniu, ale przede wszystkim pozwalają zachować w dobrym stanie pozostałe zęby, jak również kości żuchwy i szczęki, w wielu przypadkach umożliwiając jednocześnie swobodne mówienie, gryzienie i żucie. Istnieje co najmniej kilka rodzajów uzupełnień protetycznych, których dobór zależy m.in. od charakteru konkretnego ubytku.

Jeżeli ten ostatni obejmuje głównie tę część zęba, która wystaje ponad dziąsło, wówczas zastosować można chociażby koronę protetyczną, wykonaną najczęściej z porcelany. Odpowiednio przygotowana i założona, korona taka służyć może nawet przez kilkadziesiąt lat. W przypadku większych zniszczeń tkanek, spowodowanych np. próchnicą, konieczne potrafi okazać się dodatkowe wzmocnienie części korzeniowej zęba specjalnym sztyftem z metalu lub włókien szklanych przed osadzeniem korony.

Mosty

Mosty protetyczne to kolejny rodzaj uzupełnień stałego typu. Składają się z kilku koron i pozwalają rozwiązać problem nieco większych ubytków. Wymagają jednak zwykle zamocowania na sąsiadujących z tymi ubytkami zębach, które muszą być w pełni zdrowe i zostać odpowiednio zeszlifowane. W przypadku relatywnie małych braków w uzębieniu (pojedynczych przerw) można ewentualnie zastosować tzw. mosty adhezyjne, czyli przyklejane.

Implanty i protezy

Most da się też stabilnie osadzić na implantach, które zastępują korzenie zębów. Są to specjalne śruby wkręcane w kość żuchwy lub szczęki i obrastające następnie tkanką. Na implantach mocować można też pojedyncze korony, a także protezy zastępujące większe ilości zębów – zarówno wyjmowane, jak i przytwierdzane na stałe. Takie protezy określa się często mianem „overdenture” lub nakładkowych. Możliwe jest też zamocowanie ich na zdrowych zębach własnych pacjenta. Alternatywą dla nich są właśnie „sztuczne szczęki”, czyli częściowe bądź całkowite protezy akrylowe, wzmacniane ewentualnie metalowymi elementami zaczepianymi na specjalnych podpórkach, co zwiększa komfort użytkowania, szczególnie podczas żucia. Jak jednak dowiadujemy się w krakowskim Gabinecie Stomatologii Patykiewicz, znacznie wygodniejszy rozwiązaniem są jednak protezy overdenture.

Licówki i nakładki kompozytowe

Na koniec warto wspomnieć o uzupełnieniach protetycznych, jakimi są licówki oraz nakładki typu inlay/overlay. Te ostatnie wykonuje się z żywicy kompozytowej zastępującej powierzchnie żujące zębów bocznych dotknięte większymi ubytkami. Licówki natomiast również mogą być kompozytowe, lepszy efekt uzyskuje się jednak, robiąc je z nieco droższej porcelany. To cieniutkie płatki nakładane trwale na zęby po zewnętrznej ich stronie. Maskują stosunkowo niewielkie ukruszenia, poprawiają też estetykę zębów, nadając im pożądany kształt oraz barwę czy rozwiązując łagodne problemy natury ortodontycznej.

Materiał Partnera