Data: 21 listopada 2019 Kategoria: Stomatologia

Rodzaje past do zębów

Oprócz porządnej szczoteczki do zębów, do codziennej higieny jamy ustnej potrzebna nam jest jeszcze pasta. Niezwykle istotnym jest, by preparat, z którego korzystamy, był idealnie dobrany do naszych indywidualnych potrzeb; nie ma bowiem produktu, który byłby tak uniwersalny, aby spełniać oczekiwania wszystkich użytkowników. Właśnie z uwagi na ten fakt, w niniejszym tekście postanowiliśmy przybliżyć Wam wszystkie rodzaje dostępnych obecnie na rynku past do zębów.

Każdy z Was zapewne doskonale zdaje sobie sprawę, że myć zęby powinniśmy przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Stomatolodzy rekomendują jednak, by wykonywać tę czynność po każdym posiłku, ponieważ taka praktyka pozwoli nam uniknąć wykształcenia się w jamie ustnej środowiska przyjaznego dla próchnicy, a co za tym idzie – późniejszych przykrych konsekwencji zdrowotnych. Ale regularność mycia zębów to nie wszystko. Poza nią, istotne jest jeszcze to, z jakich artykułów korzystamy w trakcie pielęgnacji jamy ustnej. My pomożemy Wam dziś wybrać odpowiednią pastę do zębów.

W jaki sposób wybrać idealną dla siebie pastę do zębów?

W ofercie aptek, drogerii, czy sklepów internetowych znajdziemy obecnie całe mnóstwo różnego rodzaju past do zębów, a ich liczba – z czego doskonale zdajemy sobie sprawę – może przyprawić o ból głowy. Jak wśród tak wielu zróżnicowanych produktów wybrać ten idealny dla siebie? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Te pytania zadają sobie wszyscy, którzy stają przed dokonaniem wyboru właściwego preparatu.

Przede wszystkim, przed dokonaniem wyboru odpowiedniej pasty do zębów, powinniśmy przeanalizować stan własnej jamy ustnej; zastanowić się, czy nie borykamy się z żadnymi chorobami czy dolegliwościami, które pasta mogłaby nam ewentualnie pomóc wyeliminować bądź zmniejszyć.

Kolejny element, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze pasty, to jej współczynnik ścieralności, czyli wartość RDA. Warto, by nie była ona zbyt duża, ponieważ pasty o wysokim współczynniku ścieralności w dłuższej perspektywie mogą mieć niekorzystny wpływ na szkliwo.

Trzecia rzecz to konsystencja pasty do zębów. Zadbajmy, by produkt, którym będziemy szczotkowali zęby na co dzień, nie pienił się zbyt mocno (najlepiej, by w jego składzie nie było SLS-u), gdyż będzie to miało znaczący wpływ na komfort jego użytkowania. A propos komfortu – zwróćmy uwagę także na smak pasty. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że bezpośrednio przekłada się on na przyjemność płynącą z mycia zębów, prawda?

Jakie są rodzaje past do zębów?

Skoro dowiedzieliśmy się już, w jaki sposób wybrać odpowiednią pastę do zębów, przyjrzyjmy się, jakiego typu produkty mamy do dyspozycji. Jak podkreślono wyżej, rynek jest pod tym względem bardzo urozmaicony, więc każdy powinien znaleźć na nim pastę idealnie dopasowaną do własnych potrzeb i oczekiwań.

Rodzaje past do zębów:

  • pasty uniwersalne – to tak zwane pasty „zwykłe”, dedykowane do codziennej pielęgnacji jamy ustnej i spełniające zadania ogólne, przez które możemy rozumieć ochronę zębów przed próchnicą poprzez usuwanie z ich powierzchni codziennych naleciałości. Poleca się je głównie osobom, które nie posiadają większych problemów z utrzymaniem jamy ustnej w odpowiedniej kondycji, ponieważ z uwagi na zbalansowany skład nie są w stanie spełniać funkcji specjalistycznych;
  • pasty wybielające – produkty cieszące się wśród konsumentów chyba największą popularnością. Wbrew swojej nazwie, nie wybielają jednak zębów, a – dzięki wysokiemu współczynnikowi RDA – dbaj po prostu o to, by codzienny, barwiący osad został skutecznie z nich usunięty. Osoby, które za sprawą korzystania z tych preparatów oczekują spektakularnych efektów wybielających, nie będą zatem usatysfakcjonowane ich działaniem. Pasty wybielające bardzo dobrze sprawdzają się za to w podtrzymywaniu efektów wybielania przeprowadzonego w profesjonalnych gabinetach dentystycznych, czy też w przypadku, gdy zamierzamy wybielić swoje zęby delikatnie i subtelnie, o jedną bądź dwie tony;
  • pasty na nadwrażliwość – preparaty dedykowane głównie osobom cierpiącym na nadwrażliwość zębów, występującą podczas spożywania gorących, zimnych, czy też słodkich pokarmów. Pasty te charakteryzują się bardzo niskim, bezinwazyjnym współczynnikiem ścieralności, oraz bezpiecznymi składnikami, takimi jak hydroksyapatyt, azotan potasu czy chlorek, które przenikają do odsłoniętych kanalików zębowych i tamują je, eliminując w ten sposób dolegliwości;
  • pasty przeciw paradontozie – specyfiki, których zadaniem jest łagodzenie wszelkich objawów zapaleń dziąseł oraz zapobieganie ich powstawaniu. Ich skuteczność jest oparta o wyciągi z ziół, alantoinę, mleczan glinu czy koenzym Q10. Szczególnie dobrze – jak sama nazwa wskazuje – sprawdzają się w zapobieganiu rozwojowi paradontozy, która nieleczona może w konsekwencji prowadzić nawet do wypadnięcia zębów;
  • pasty do protez – produkty dedykowane specjalnie użytkownikom protez oraz innych wypełnień protetycznych. Ze względu na ich delikatny skład, nie musimy się martwić, że za sprawą korzystania z tych specyfików uszkodzimy bądź zarysujemy protezę. Bardzo dobrze oczyszczają nasze wypełnienie z osadu nazębnego i resztek pokarmu;
  • pasty dla dzieci – produkty dedykowane najmłodszym charakteryzują się specjalnymi, atrakcyjnymi dla szkrabów smakami, oraz nie zawierają żadnych silnych substancji ścierających ani wysokiego stężenia fluoru (zamiast niego, często wyposażone są w równie skuteczny w walce z próchnicą i przy tym bezinwazyjny ksylitol).
Materiał Partnera