Data: 22 stycznia 2020 Kategoria: Stomatologia
implantów zębowych

Rodzaje implantów zębowych

O tym, jak ważne są zęby, wielu z nas przekonuje się dopiero w momencie, gdy zaczyna doskwierać nam ich ból lub tracimy je w wyniku chorób albo nieszczęśliwych wypadków. Zęby nie tylko zdobią nasz uśmiech, na czym skupiają się twórcy reklam szczoteczek, past i środków wybielających, ale przede wszystkim są wielofunkcyjnym narządem ludzkiego ciała. Utrata nawet jednego zęba może poważnie utrudniać mówienie i jedzenie.

W sytuacji utraty zęba bardzo ważne jest szybkie podjęcie decyzji o uzupełnieniu ubytku. Rezygnacja z leczenia oznacza obniżenie komfortu życia, ale grozi też postępowaniem niekorzystnych zmian w obrębie szczęki lub żuchwy (zanik kości). Obecnie za najlepszy sposób uzupełniania braków w uzębieniu uznaje się wszczepianie implantów zębowych. Rodzaj implantu stomatologicznego zawsze powinien być dobrany do potrzeb pacjenta przez specjalistę.

Implanty tytanowe i cyrkonowe

Podstawowa klasyfikacja implantów zębowych opiera się o rodzaj materiału, z którego zostały wykonane. Zdecydowanie najczęściej używane są implanty tytanowe. Tytan jest materiałem biokompatybilnym, zatem szybko integruje się z kością, w związku z czym bardzo dobrze przyjmuje się u większości pacjentów. Implanty z tytanu uważane są za najbardziej wytrzymałe, stabilne i po prostu trwałe. Ich wadą może być natomiast srebrnoszary, a więc wyraźnie odróżniający się od kości kolor. Co prawda umieszczony w kości implant nie jest widoczny, jednak u pacjentów ze skłonnością do odsłaniania się szyjek zębowych, po pewnym czasie może być dostrzegalny.

Implanty cyrkonowe (ceramiczne) są bardziej dyskretne nawet w sytuacji odsłonięcia części sztucznego korzenia. Tlenek cyrkonu ma barwę zbliżoną do koloru ludzkiej kości, a wykonane z niego implanty również bardzo dobrze się przyjmują, co więcej, są zwykle lepiej tolerowane przez pacjentów ze skłonnością do alergii na metale.

Różne metody implantologii

Implanty stomatologiczne można klasyfikować także ze względu na metodę ich wszczepiania. Kiedy priorytetem jest jak najszybsze uzupełnienie braku, stosuje się implanty jednofazowe, czyli zakładane podczas jednego zabiegu (łącznie z koroną lub mostem). Jest to metoda mało inwazyjna, niestety nie zawsze możliwe jest jej wykorzystanie – tłumaczy nasz rozmówca z krakowskiego gabinetu Matraszek Stomatologia.

W trudniejszych przypadkach, np. gdy skutkiem upłynięcia długiego czasu od utraty zęba doszło do zaniku kości, konieczne może okazać się założenie implantu dwufazowego. Jak sugeruje sama nazwa, zabieg realizowany jest w dwóch etapach. Podczas jednej wizyty pacjentowi wszczepiany jest implant, czyli sam korzeń. Dopiero po pełnym wygojeniu rany możliwe jest założenie docelowej korony lub protezy. Do realizacji całej procedury niekiedy potrzeba nawet kilku miesięcy.

Materiał Partnera