Data: 11 czerwca 2019 Kategoria: Stomatologia

Rodzaje implantów i koron

Szczęśliwie postęp technologiczny nie pominął stomatologii. Jest to widoczne między innymi w dziedzinie implantologii dentystycznej, która oferuje produkty zarówno o bardzo wysokich walorach estetycznych, jak i użytkowych. Czasy, kiedy w wyniku utraty uzębienia jedynym rozwiązaniem były protezy zębowe już dawno odeszły.

Dostępne implanty 

Implanty zębowe, wykonane z tytanu lub cyrkonu służą jako sztuczny korzeń. Po umieszczeniu wszczepu w kości rozpoczyna się proces integracji implantu z tkaną kostną. Kolejnym krokiem po umieszczeniu wszczepu jest założenie korony, która służyć będzie, jako sztuczny ząb.

Implanty tytanowe

Cechą charakterystyczną implantów tytanowych jest ich duża wytrzymałość. Raz założone mogą służyć przez wiele lat. Niestety, jak wykazały obserwacje z czasem po wszczepieniu implantu może dość osunięcia  linii dziąsła i odsłonięcia jego górnej części. Przyczynia się to do znaczącego obniżenia walorów estetycznych.

Implanty cyrkonowe 

Gabinet dentystyczny może również zaoferować implanty cyrkonowe. W tym przypadku nie musimy obawiać się o walory estetyczne, gdyż materiał kolorystycznie w pełni pokrywa się z odcieniem tkanki zęba. Dużą zaletą implantów cyrkonowych jest ich łatwe wiązanie się z tkanką kostną, co minimalizuje ryzyko odrzucenia wszczepu. 

Rodzaje koron

Korony, czyli sztuczne zęby są dopełnieniem leczenia protetycznego. Korony nakładane na implant mogą być wykonane z różnych materiałów, co przekłada się na zarówno ich estetykę, jak i wytrzymałość. Aktualnie w Polsce najpopularniejszym rozwiązaniem są korony porcelanowe.

Korona porcelanowa

Korona porcelanowa, ze względu na zdolność do przepuszczania światła jest szczególnie polecana w implantologii. Odpowiednio wykonane oraz użytkowane z należytą ostrożnością mogą służyć nawet przez 20 lat. Dodatkową zaletą tego rodzaju korony jest kolor, który nie będzie ulegał przebarwieniom na przestrzeni lat.

Korona pełnoceramiczna

Gabinet stomatologiczny może również zaoferować tzw. koronę pełnocermiaczną. Ze względu na swoje  walory estetyczne jest  najczęściej używana w zastępstwie zębów przednich. Tak samo, jak jej porcelanowy odpowiednik prawidłowo użytkowana może służyć przez wiele lat. Ze względu na swój bardzo naturalny wygląd jest nieco droższa.

Korona cyrkonowa  

Korona wykonana z tlenku cyrkonu jest szczególnie polecana osobom w wysoko ułożoną wargą górną w czasie uśmiechu. Największą zaletą materiału jest załamywanie światła dokładnie w taki sam sposób, jak ma to miejsce w przypadku zębów naturalnych. Materiał łączy w sobie zarówno cechy metalu, jak i porcelany. 

Materiał Partnera