Data: 21 listopada 2019 Kategoria: Stomatologia
aparat ortodontyczny

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Wady zgryzu i nieprawidłowe ustawienie zębów stanowią powszechny problem w społeczeństwie. Coraz większa świadomość niekorzystnego wpływu tych nieprawidłowości na nasze zdrowie i samopoczucie sprawia, że szukamy pomocy u stomatologa i ortodonty. Odpowiednio zaplanowane i dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta leczenie ortodontyczne może skorygować prawie wszystkie wady.

Ważne jest, aby leczenie ortodontyczne było przeprowadzone w sposób przewidywalny i bezpieczny dla pacjenta. Warunkiem tego są prawidłowo przeprowadzone badania diagnostyczne, rzetelny plan leczenia i odpowiedni dobór aparatów ortodontycznych. Poniżej zaprezentujemy krótką charakterystykę najczęściej stosowanych aparatów.

Aparaty stałe 

Przeznaczone są przede wszystkim dla osób dorosłych, ale także młodzieży posiadającej już stałe uzębienie. Aparat ten składa się z małych zamków naklejonych na każdy ząb, a także łuków i ligatur (gumek), którymi mocuje się drut do zamków. Po zakończeniu aktywnego okresu leczenia ortodontycznego usuwa się wszystkie elementy aparatu i oczyszcza zęby z pozostałości kleju. Zamki takiego aparatu mogą być wykonane z metalu, ale również materiałów kosmetycznych, takich jak chociażby szafir, czy kompozyt. Należy pamiętać o tym, aby podczas leczenia zawsze utrzymywać uzębienie w bezwzględnej czystości i stosować się do zaleceń ortodonty. Warto wspomnieć również o konieczności pojawiania się na wizytach kontrolnych co 4- 6 tygodni.

Aparaty zdejmowane (ruchome)

Ten rodzaj aparatów ortodontycznych dedykowany jest głównie dla młodszych pacjentów z mieszanym uzębieniem. Podstawową ich zaletą jest to, że można je w dowolnym momencie zdjąć oraz założyć, co bardzo ułatwia funkcjonowanie najmłodszych pacjentów w aparatach i pozwala im na szybką adaptację do leczenia. Aparaty zdejmowane wykorzystują naturalny potencjał wzrostu organizmu dziecka i pozwalają na rozbudowę łuków zębowych i stworzenie odpowiedniej ilości miejsca dla stałych zębów. Aparat zdejmowany jest bardzo łatwy do mycia, więc utrzymanie go w czystości nie powinno sprawić kłopotu młodemu pacjentowi. W gabinecie BoaDent dziecko może samodzielnie wybrać kolory aparatów, co dodatkowo je motywuje i pozwala włączyć się aktywnie w proces leczenia. Podobnie jak w przypadku aparatów stałych należy pamiętać o skrupulatnym stosowaniu się do zaleceń naszego ortodonty i regularnych kontrolach.

Aparaty retencyjne

W ostatniej fazie leczenia ortodontycznego pacjent otrzymuje odpowiednio dobrane aparaty retencyjne, których zadaniem jest stabilizacja uzyskanych efektów. Zaniedbanie tego etapu lub zbyt szybkie odstawienie aparatów retencyjnych grozi nawrotem wady. Retainery (aparaty retencyjne) mogą mieć postać przezroczystych szyn na zęby, płytek (aparaty zdejmowane) lub indywidualnie dopasowanych stałych retainerów – cienkich drucianych elementów przyklejonych do powierzchni językowych zębów.

Materiał Partnera