Data: 6 maja 2020 Kategoria: Stomatologia
Próchnica zębów

Przyczyny powstawania próchnicy

Nawet 95% dorosłych Polaków zmaga się z próchnicą, a choroba w stopniu zaawansowanym dotyka również ponad 50% kilkuletnich dzieci. To poważny problem, który ma tendencję do powracania, jeśli jakość higieny jamy ustnej pozostawia wiele do życzenia. Jeżeli więc zależy Ci na skutecznej walce z próchnicą, warto poznać jej przyczyny. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak postępować, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości.

Skąd się bierze próchnica?

Próchnica zębów to efekt działania chorobotwórczych baterii rozwijających się w jamie ustnej. Mają one zdolność do rozkładania cukrów i produkowania kwasów organicznych. Skutkuje to odkładaniem się miękkiej płytki nazębnej, która z czasem twardnieje i przeobraża się w kamień nazębny.

O ile czysta woda, białka oraz tłuszcze pozostają bez wpływu na zęby, o tyle węglowodany (przede wszystkim cukry proste oraz dwucukry) stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii. Jedząc spore ilości owoców, batonów, ciastek oraz innych słodkich przekąsek, większe jest prawdopodobieństwo, że rozwinie się próchnica zębów.

Jak zmniejszyć ryzyko próchnicy?

Tak naprawdę tylko od Ciebie zależy, czy będziesz zmagać się z chorobą zębów. Istnieje bowiem wiele sprawdzonych sposobów, dzięki którym można zapobiec próchnicy. Co możesz zrobić?

  • Ogranicz spożywanie słodkich pokarmów, które stanowią pożywkę dla drobnoustrojów bytujących w jamie ustnej.
  • Dbaj o higienę, regularnie szczotkując zęby – minimum 2 razy dziennie (rano
    i wieczorem) przez co najmniej 3 minuty. O ile to możliwe, szczotkuj zęby po każdym posiłku – szczególne tym zawierającym cukier.

Warto także systematycznie odwiedzać gabinet stomatologiczny. – Częste kontrole stanu uzębienia pozwalają na podjęcie leczenia uniemożliwiającego dalszy rozwój próchnicy – wyjaśnia dentysta z kliniki stomatologicznej Q-Dent w Świdniku.

Nie bagatelizuj objawów próchnicy

Próchnica zębów często rozwija się w bardzo szybkim tempie, dlatego nie można lekceważyć żadnych objawów. Do stomatologa warto zgłosić się w przypadku takich sygnałów jak np.:

  • zwiększona wrażliwość zębów na ciepło i zimno, słodki i kwaśny smak
  • nieprzyjemny zapach z ust
  • brunatne przebarwienia (mogą to być małe plamki na powierzchni zębów)
  • większe ubytki w zębach.

Im szybciej zgłosisz się do dentysty, tym większa szansa na bezbolesne leczenie próchnicy. Jeśli zbyt długo będziesz zwlekać, wówczas koniecznością może okazać się przeprowadzenie leczenia endodontycznego (tzw. leczenia kanałowego). To zaś będzie oznaczać, że doszło już do nieodwracalnych stanów zapalnych miazgi zęba.

Materiał Partnera