Data: 27 kwietnia 2018 Kategoria: Stomatologia
choroby-przyzebia

Przyczyny powstawania i sposoby leczenia chorób przyzębia

Choroby przyzębia to wszelkie schorzenia, które dotyczą zębów, dziąseł oraz żuchwy. Najbardziej znaną i najpowszechniejszą z nich jest próchnica. Do powstawania chorób przyzębia przyczynia się m.in. nieprawidłowa higiena jamy ustnej, wady zgryzu, a także niektóre choroby ogólnoustrojowe. W jaki sposób powstają choroby przyzębia i jak można je skutecznie leczyć?

Choroby przyzębia – główne przyczyny

Przyzębie to zespół tkanek, które otaczają i unieruchamiają zęby. W skład przyzębia wchodzą dziąsła, ozębna, cement korzeniowy oraz kości szczęki i żuchwy. Ich rolą jest okalanie zęba oraz stabilne utrzymywanie go w zębodole. Choroby związane z przyzębiem zazwyczaj rozpoczynają się od powstawania stanu zapalnego. Ten z kolei wywoływany jest przez bakterie, które znajdują się w płytce nazębnej. Nagromadzenie bakterii powoduje niewłaściwa higiena zębów oraz jamy ustnej.

Dlatego tak ważne jest codzienne dokładne szczotkowanie zębów, ich nitkowanie przy użyciu nici dentystycznej oraz stosowanie płynów do płukania ust, które usuwają resztki bakterii. Jeśli tego nie robimy lub robimy w niewystarczającym stopniu, po pewnym czasie płytka nazębna nawarstwia się, a bakterie zaczynają atakować zęby, dziąsła oraz kości, które podtrzymują zęby w zębodole. W efekcie zęby tracą swoją naturalną stabilność, co niekiedy może powodować konieczność ich usunięcia – tłumaczy specjalista z gabinetu stomatologicznego Dentica.

Leczenie chorób przyzębia

Choroby przyzębia występują u pacjentów w każdym wieku. Najczęściej pojawiają się jednak u osób dorosłych. Ich wczesnymi objawami są m.in.: zaczerwienienie i obrzęk dziąseł, krwawienie podczas szczotkowania zębów, nieprzyjemny smak w ustach i nieświeży oddech oraz ropa wydostająca się spomiędzy dziąseł i zębów. Jeśli zauważymy którekolwiek z tych niepokojących objawów, konieczne jest jak najszybsze odwiedzenie stomatologa. Wcześnie wykryte choroby przyzębia mogą być bowiem z powodzeniem leczone, a ich pojawienie się nie grozi ekstrakcją zaatakowanych zębów. Leczenie chorób przyzębia uzależnione jest od stopnia ich zaawansowania. Jeśli zostały one wykryte w początkowym stadium, wystarczające jest bowiem przestrzeganie zasad higieny, a więc regularne mycie zębów, stosowanie nici dentystycznej oraz płynu do płukania ust. O higienę zębów i jamy ustnej należy dbać po każdy posiłku. Często konieczne jest także usunięcie nagromadzonego kamienia nazębnego z zębów oraz kieszonek dziąsłowych. Warto wykonać także polerowanie zębów, które pozwana na usunięcie kamienia nazębnego z okolic korzeni zębowych.