Data: 30 maja 2017 Kategoria: Stomatologia

Profilaktyka stomatologiczna – Rodzaje zabiegów

Zabiegi profilaktyczne przeprowadzane w gabinetach stomatologicznych odgrywają bardzo znaczącą rolę w zapobieganiu chorób zębów i przyzębia. Zabiegi te mają także inne znaczenie: pozwalają na pozbycie się przykrego zapachu z ust, zmniejszają pojawiające się na zębach przebarwienia, a także zapewniają poczucie świeżości. Słowem: są doskonałym uzupełnieniem domowej higieny jamy ustnej.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, dentysta z Przychodni Stomatologicznej Dental w Lublinie: Wszystkie przeprowadzane przez lekarza stomatologa zabiegi profilaktyczne mają na celu zwiększenie odporności na działanie bakterii oraz wzmocnienie struktury zębów. Wyróżniamy trzy podstawowe zabiegi, które z reguły wykonuje się w trakcie każdej kontrolnej wizyty w gabinecie – skaling zębów, piaskowanie i fluoryzację. Jeżeli lekarz sam nam tego nie zaproponuje, koniecznie powinniśmy zapytać dlaczego.

Fluoryzacja zębów

Dokładniejsze omówienie wszystkich najważniejszych stomatologicznych zabiegów profilaktycznych rozpoczniemy od zabiegu, który większość z nas bardzo dobrze kojarzy z dzieciństwa, czyli fluoryzacji. Oczywiście fluoryzacja przeprowadzana w gabinetach stomatologicznych nieco się różni od tej oferowanej przez szkolną higienistkę. Fluoryzacja w gabinecie polega na powlekaniu zębów odpowiednią warstwą preparatu (zazwyczaj pianki, żelu lub lakieru) zawierającego fluor. Zabieg ten wykonuje się zarówno w ramach stomatologii dziecięcej, jak i u osób dorosłych. Fluor ma za zadanie wzmocnienie zębów pacjenta oraz przeciwdziałanie rozwojowi choroby próchnicowej. Zaleca się, aby każdy pacjent był poddawany fluoryzacji zębów dwa razy w roku, czyli podczas każdej wizyty kontrolnej u stomatologa. Bardzo często fluoryzację stosuje się również przy nadwrażliwości zębów u pacjenta. W takich przypadkach wykonuje się serię zabiegów co 3-4 dni, według zaleceń lekarza.

Skaling zębów

Drugim bardzo ważnym stomatologicznym zabiegiem profilaktycznym jest skaling, czyli zabieg mający na celu usunięcie kamienia nazębnego, poddziąsłowego i naddziąsłowego. Zabieg wykonywany jest urządzeniem emitującym ultradźwięki, pozwalające na rozbicie kamienia. Jest mało przyjemny, ale konieczny. Kamień zawiera bowiem w sobie bardzo duże ilości bakterii, które sprzyjają rozwojowi próchnicy oraz jest przyczyną przykrego zapachu z ust. Po wykonaniu skalingu, zęby pacjenta są dokładnie polerowane, co na jakiś czas pozwala zapobiec dalszemu odkładaniu się płytki nazębnej oraz powoduje bardzo przyjemne uczucie gładkości zębów.

Piaskowanie zębów

Trzecim bardzo istotnym rodzajem zabiegu profilaktycznego jest piaskowanie zębów. Zabieg wykonywany przy użyciu piaskarki, czyli aparatu, który tworzy wyrzucaną pod dużym ciśnieniem mieszaninę wody, powietrza oraz dwuwęglanu sodu. Piaskowanie umożliwia usunięcie zalegających na zębach miękkich osadów, a także przebarwień spowodowanych przez częste picie barwiących napojów oraz np. palenie papierosów. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny.

Materiał Partnera